Menetlusse võeti eelnõu energiamajanduse korralduse seaduse muutmiseks
Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse viis eelnõu.
Isamaa fraktsiooni 10. veebruaril algatatud energiamajanduse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu (574 SE).
Eelnõuga muudetakse seadust, mille kohaselt moodustab aastaks 2030 taastuvenergia vähemalt 42 protsenti riigisisesest energia summaarsest lõpptarbimisest. Elektrienergia summaarsest lõpptarbimisest moodustab taastuvenergia vähemalt 40 protsenti ja soojuse summaarsest lõpptarbimisest vähemalt 63 protsenti. Maantee- ja raudteetranspordis kasutatud taastuvenergia moodustab vähemalt 14 protsenti kogu transpordisektoris tarbitud energiast.
Seaduse mõjuks on, et loobutakse Eestile ilmselgelt ülejõukäivast taastuvenergia kasutuselevõtu eesmärkidest ning pidurdatakse seeläbi elektrienergia hinnatõusu, et edendada Eesti ettevõtete konkurentsivõimet ja tagada Eesti elanikele taskukohased energiahinnad. Juhtivkomisjoniks määrati majanduskomisjon.
Isamaa fraktsiooni 10. veebruaril esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele esitada Riigikogule Eesti elektri tootmisvõimsuste ja elektrivõrkude arendamise tegevuskava energiakindluse tagamiseks” eelnõu (575 OE).
Eelnõuga tehakse valitsusele ettepanek esitada 1. maiks 2025. aastaks tegevuskava, milliste allikate põhist ning milliste tootmisvõimsuste kasutamist soovib riik edendada ja milline roll on salvestamisel, hajatootmisel ja tarbimise juhtimisel, eesmärgiga tagada Eesti energiajulgeolek, elektri varustuskindlus ja konkurentsivõimeline hinnatase ettevõtetele ning jõukohane hind kodutarbijatele. Juhtivkomisjoniks määrati majanduskomisjon.
Eesti Keskerakonna fraktsiooni 10. veebruaril esitatud Riigikogu otsuse „Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamine Riigikogu e-valimiste protsessi turvalisuse uurimiseks“ eelnõu (576 OE).
Eelnõu näeb ette uurimiskomisjoni moodustamise, mille eesmärk on analüüsida e-valimistega seotud riske ja seaduspärasust ning leida võimalikud lahendused süsteemi parandamiseks. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.
Väliskomisjoni 10. veebruaril esitatud Riigikogu otsuse „Riigikogu otsuse „Eesti Vabariigi, Leedu Vabariigi ja Läti Vabariigi Parlamentidevahelise Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine” eelnõu (577 OE).
Eelnõuga tehakse ettepanek delegatsiooni koosseisu muutmiseks alatiste komisjonide ettepanekul.
Balti Assamblee on moodustanud viis komisjoni: majandus-, energeetika- ja innovatsioonikomisjon, haridus-, teadus- ja kultuurikomisjon; loodusvarade- ja keskkonnakomisjon, julgeoleku- ja kaitsekomisjon ning heaolukomisjon. Eesti delegatsioon on moodustatud põhimõttel, mille kohaselt kuulub Balti Assamblees moodustatud komisjoni Riigikogu sama valdkondliku alatise komisjoni kaks esindajat. Seega kuulub 12-liikmelise Balti Assamblee Eesti delegatsiooni koosseisu kümme esindajat komisjonidest ning lisaks delegatsiooni juht ja asejuht.
Riigikogu moodustas oma 2023. aasta 25. mai otsusega Balti Assamblee Eesti delegatsiooni järgmises koosseisus: delegatsiooni juht Timo Suslov, delegatsiooni juhi asetäitja Enn Eesmaa, liikmed Arvo Aller, Karmen Joller, Meelis Kiili, Lauri Laats, Priit Lomp, Tiit Maran, Helir-Valdor Seeder, Riina Solman, Margit Sutrop ja Peeter Tali.
Väliskomisjoni 30. jaanuari istungil arutati seoses muudatustega Riigikogu komisjonides majanduskomisjoni ettepanekut nimetada Priit Lombi asemel delegatsiooni liikmeks Jaak Aab ja Lauri Laatsi asemel Aleksei Jevgrafov. Lisaks tegi sotsiaalkomisjon ettepaneku nimetada komisjoni esindajaks Balti Assamblee delegatsioonis Karmen Jolleri asemel Hele Everaus. Juhtivkomisjoniks määrati väliskomisjon.
Riigikogu liikme Kalle Grünthali 10. veebruaril esitatud ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (578 SE).
Eelnõu on ajendatud asjaolust, et tagada võrdne kohtlemine seaduse peatüki „Nõuded taksoveol“ täitmiseks. Samuti on eelnõu eesmärgiks tagada keeleseaduses sätestatud normide ja nõuete täitmine.
Eelnõu kohaselt on taksovedu ilma taksoveoloa, sõidukikaardi ja teenindajakaardita keelatud. Taksoveo osutamisel peab sõidukil olema vähemalt üks taksotunnus, milleks on auto katusel paiknev takso plafoon või auto paremal küljel asetsev taksoteenust osutav kirjeldus. Samuti peab taksoveo osutaja esitama tulenevalt keeleseadusest vähemalt B1-tasemel eesti keele oskust tõendava dokumendi. Juhtivkomisjoniks määrati majanduskomisjon.
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]