Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kõik rohkem kui 800 aasta jooksul vahetunud võimud on Toompea lossikompleksi jätnud oma pärandi. Lossikompleksi eri sajanditest pärinevad hooned on kui Eestimaa ajaloo peatükid.

Siit võib leida eri ajastute kunstistiilide näiteid – gootikast, renessansist, barokist, rokokoostklassitsismist ja ekspressionismist.

Infograafik, Kunst ja sisearhitektuur

Riigikogu hoone

Riigikogu hoone on ainuke ekspressionistlik parlamendihoone maailmas. Selle arhitektuuris on väga tähtsal kohal rahvasaadikute koja idee – arhitektid on püüdnud sümbolite keeles edasi anda Eesti Vabariigi demokraatlikke väärtusi. Sellest ideest on kantud hoone värvivalik, kaunistused ja ka valgustuslahendused.

Kogu maja läbib kaunistusena kolmnurgast lähtuv dekoor. See pole pelgalt pinnakaunistus – kolmnurksed sakid modelleerivad ruumist ühtse terviku. Sakmed keskse dekoorielemendina osutavad, et igal küsimusel on mitu tahku, sest just Riigikogu on koht, kus vastakad seisukohad läbi arutatakse. Kolmnurkadest kui Riigikogu hoone kõige tuntumast motiivist on kujundatud ka Riigikogu logo.

Riigikogu hoone. Foto: Martin Siplane, 2013

Riigikogu hoone vestibüül

Riigikogu hoone vestibüüli ekspressionistlik laevalgustusRiigikogu hoone oli Eestis esimene avalik hoone, kuhu projekteeriti elekter ja kus arhitektid üritasid siduda efektseid valgustuslahendusi ekspressionistliku arhitektuuriga. Vestibüül on selle katse hea näide. Vestibüüli lage katab betoonist õõnespüramiidiide kärg, kus iga õõnsuse tipus on elektripirn. Horisontaalsed püramiidid rõhutavad hierarhia puudumist, sümboliseerides rahvasaadikute võrdsust Riigikogus. Valgustuslahendust võimendavad veelgi pruunid seinad, mis koosmõjus valgusega loovad keskaegsele lossile omase õhustiku.

Ajakirjanike fuajee

Ajakirjanike fuajee läbiv kujunduselement on abstraktsed sakilised motiivid seintel ja lae all. Sidet keskaegse linnusega rõhutavad seina müüritud 16. sajandi algusest pärinevad aknaniši palendikivid. Need kujutavad paradiisliku elupuu motiivina seemne- ja viljarikast ohakat ning viinamarju. Ruumi teevad eriliseks kaarduvad võlvid, mis tekitavad huvitava heliefekti – kui ühes nurgas midagi vaikselt sosistada, on see suurepäraselt kuulda ka vastasnurgas.

Ajakirjanike fuajeed on traditsiooniliselt kasutatud Riigikogu liikmete intervjueerimiseks, seepärast on ruum avalikkusele hästi tuntud.

Ajakirjanike fuajee

Istungisaal

Riigikogu hoone silmapaistvaim ruum on läbi kahe korruse ulatuv istungisaal. Ruumi sakilises laes võib näha seadusepõllu kündmise metafoori. Lage eraldab saali seinast sakiline karniis, mille taha on peidetud lambid. Karniisi all oleva kuulirea kaudu toimus kunagi õhuvahetus. Istungisaali ilmestavad roostepruunid sakkidega akende ja ukseavade põsed.

Riigikogu hoone mööbel valmistati Herbert Johansoni kavandite järgi Lutheri vabrikus. Kuna Lutheri esindajal ei õnnestunud saada Soomest maarjakaske, siis katab mööblit Eesti kirju kase spoon. Lauad olid algselt kaetud rohelise kaleviga ja toolid mustjassinise sametkattega.

Istungisaali eesosas paikneb presiidiumilaud, mille taga niššides on saali poolt vaadates vasakul valitsuse ja paremal presidendi loož. Saali teisel korrusel paiknevad pressi- ja külalisterõdu.

Taasiseseisvumise järel on Riigikogu hoonet põhjalikult renoveeritud. Kõigis tähtsamates ruumides on taastatud endisaegsed värvi- ja valguslahendused.

Riigikogu istungid on avalikud ja kõik huvilised on oodatud nii istungeid jälgima kui ka saali unikaalset sisekujundust nautima.

Loe Riigikogu istungisaali kohta lähemalt siit.

Riigikogu istungisaal

Valge saal

Barokse peafassaadiga Kubermanguvalitsuse hoone esinduslikem ruum on Valge saal, mis paikneb peakorruse keskosas. Elegantne Valge saal avaneb kahele poole maja ning see kujundati 18. sajandi teisel poolel varaklassitsistlikus stiilis silmapaistva ja suurejoonelisena. Saali ilmestasid antiigiteemalised kunstmarmortahvlid, millel kujutati peamiselt valgest stukist reljeefseid võidutrofeesid. Tahvlite kohal asetsesid vaasid ja võidupärjad. Peakorruse ruumid koos Valge saaliga moodustavad Lossi platsi suunas avaneva põhja-lõunasuunalise anfilaadi.

Valge saal oli esialgu Vene kuberneride esindussaal. Siin korraldati pidulikumaid üritusi, nagu kontserdid, ballid ja ametlikud koosolekud. Pärast Eesti iseseisvumist kasutas saali aastatel 1919–1922 Asutav Kogu ja seejärel Riigikogu istungisaalina. Kui Toompea lossi hoovis valmis Riigikogu hoone, anti Valge saal Eesti Vabariigi valitsuse käsutusse.

Valgest saalist on nüüdseks saanud Riigikogu esindussaal.

1934. aastast kehtestatud autoritaarse korra ajal hakati riiklust sümboliseerivaid ehitisi uue aja nõuete kohaselt ümber kujundama. Rekonstrueeriti ka Valge saal, kust eemaldati täielikult Johann Schultzi loodud dekoor. Eesmärk oli kujundada saalist valitsuskabinet. Valge saali renoveerimisel, samuti lisahoonete rajamisel lähtuti paleelikust esindustraditsionalismist. Ajaloolist stiiliarhitektuuri kasutades üritati näidata oma tugevust ja kindlust noore riigina.

Valgest saalist on nüüdseks saanud Riigikogu esindussaal. Maalidega otsaseina ees seisavad riigilipud, mille taustal tehakse sageli pidulikke pildistamisi.

Muutmata kujul on 1935. aasta ümberehitusest säilinud renessanss-stiilis rippdekooriga kaetud lagi, milles on tunda Antiik-Rooma mõjusid. Samuti on säilinud 1935. aastal Belgiast tellitud lühtrid.

Valge saal. Foto: Martin Siplane, 2013

Riigikogu esimehe kabinet

Riigikogu esimehe tööruumid asuvad Toompea lossi idatiivas, endistes kuberneri eluruumides. Ruumide anfilaad on avatud ja lõpeb põhjaseinas Johann Schultzi kavandatud originaalse peegelseinaga. Ruume kasutasid 1930. aastatel riigivanemad, 1930ndate lõpul sai nendest aga peaministri ametikorter. Ka taasiseseisvunud Eestis asus siin kuni 2000. aastani peaministri kabinet. Eesti Vabariigi peaministritest on neid ruume kasutanud Edgar Savisaar, Tiit Vähi, Mart Laar, Andres Tarand ja Mart Siimann. Renoveerimise järel sisustati ruumid nii ajaloolise kui ka tänapäevase mööbliga.

Taasiseseisvunud Eestis on Toompea lossikompleks vähehaaval, aga järjekindlalt tagasi saamas oma ajaloolist interjööri. Ruumide sisekujunduses, kus ajaloolist interjööri taastada pole enam võimalik, lähtutakse sajanditevanustest traditsioonidest ja siin asuva institutsiooni väärikusest.

Riigikogu esimehe esindusruumid

Üles

Viimati muudetud: 21.09.2023

Tagasiside