Mida teeb maaelukomisjon?

Maaelukomisjon suunab seadusandlikku tegevust ning arenguid maaelu, põllumajanduse, kalanduse, toidujulgeoleku, taime- ja loomakaitse, maareformi ja -korralduse, kohaliku omavalitsuse korralduse ning regionaalvaldkonnas. Komisjon kontrollib ka valitsuse tegevust eelmainitud valdkondades.

Töö eelnõudega

Maaelukomisjonis toimuvad arutelud maaelu, maaettevõtluse, kalanduse ja regionaalarengu aktuaalsetel teemadel. Neisse on kaasatud ministrid ning eri ametkondade, põllumajandustootjate, talupidajate, põllumajandussaaduste töötlejate ja teiste maaelu ning kalandusega seotud organisatsioonide esindajad. Komisjon korraldab väljasõiduistungeid ja visiite, et tutvuda kohalike probleemidega.
Komisjoni pädevusse kuuluvad põllumajandus- ja kalandusvaldkonna eelnõud, mis käsitlevad toiduohutust, loomakaitset, veterinaarkorraldust, tõuaretust, taimekaitset, taimede paljundamist ja sordiaretust, maaparandust, kalapüüki, põllumajandus- ja kalandusturgu jm.

Komisjoni töövaldkonnas on ka maareform ja -korraldus. Peale maareformi seaduse muudatuste tegeleb komisjon maakorraldusseaduse, maa hindamise seaduse ning maakatastriseaduse muudatustega.

Maaelukomisjon menetleb veel kohalike omavalitsuste, Eesti territooriumi haldusjaotuse ja kohanimede korraldusega seonduvaid eelnõusid. Kohalike omavalitsuste teemalistesse aruteludesse on kaasatud  Kohalike omavalitsuste teemalistesse aruteludesse on kaasatud omavalitsusi ühendavad organisatsioonid.

Järjest enam tegeleb komisjon ka regionaalpoliitika teemadega – töökohad maapiirkonnas, ühistransport jms.

Muud ülesanded

Maaelukomisjon kontrollib oma töövaldkonna piires valitsuse tegevust ja kujundab seisukohti Euroopa Liidu sellealaste õigusaktide eelnõude kohta. Samuti võib komisjon vajaduse korral algatada olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu Riigikogus ja koostada raporteid oma töövaldkonda kuuluva teema läbitöötamiseks või järelevalve teostamiseks.

Liikmed

Urmas Kruuse
Siim Pohlak

Ametnikud

Üles

Viimati muudetud: 09.09.2024

Tagasiside