Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Mida teeb väliskomisjon?

Väliskomisjon on riigikogu alatine komisjon, mis osaleb Eesti välispoliitika kujundamisel ja välissuhtlemise põhimõtete väljatöötamisel ning kontrollib valitsuse välispoliitilist tegevust. Komisjon kujundab ka Riigikogu arvamuse Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika küsimustes, arutab vajaduse korral teisi olulisi Euroopa Liidu teemasid ning kinnitab Eesti seisukohad enne Euroopa Liidu välis-, kaitse-, arengu- ja kaubandusministrite kohtumisi.

Töö eelnõudega

Väliskomisjon tegeleb välissuhtlemisalaste eelnõudega, kahe- ja mitmepoolsete välislepingute ratifitseerimise ning rahvusvaheliste konventsioonidega ühinemise küsimustega. Komisjon kohtub regulaarselt Välisministeeriumi, teiste välispoliitikaga tegelevate asutuste ja vabaühenduste esindajatega ning vajaduse korral algatab seadus- ja otsuse eelnõusid.

Muud ülesanded

Väliskomisjon arutab ka Eesti suhteid teiste riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega ning suhtleb teiste riikide parlamentide väliskomisjonidega. Komisjoni esimees kohtub kaks korda aastas Euroopa Liidu riikide parlamentide väliskomisjonide esimeestega. Regulaarselt kohtutakse veel eraldi Balti riikide parlamentide väliskomisjonidega ning Põhjamaade ja Balti riikide parlamentide väliskomisjonide esimeestega (NB8). Traditsiooniliselt toimub aastas kaks kuni neli väliskomisjoni töövisiiti.

Väliskomisjon koordineerib ka Riigikogu välissuhtlemist. Komisjon esitab Riigikogu välisdelegatsioonide moodustamise eelnõusid ning jälgib välisdelegatsioonide ja parlamendirühmade tegevust.

Üles

Viimati muudetud: 27.04.2023

Tagasiside
 

Prindi

Birgit Keerd-Leppik

Prindi

Ivar Mölder

Prindi

Kristiina Reinfeldt