Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Parlamendirühmad aitavad Riigikogu liikmetel suhelda teiste riikide parlamentidega, viia ellu välispoliitikat ja tutvustada meie riiki mujal maailmas. Eesti esimene parlamendirühm asutati 1921. aastal ja seda nimetati Parlamentidevahelise Ühingu Eesti rühmaks. Esimesed taasiseseisvumisjärgsed parlamendirühmad loodi Riigikogus 1993. aastal.

Parlamendirühma loomine

Parlamendirühm luuakse mõne Riigikogu liikme algatusel kokku kutsutud asutamiskoosolekul ja selle liikmete arv ei ole piiratud.

Parlamendirühmad moodustatakse Riigikogu uue koosseisu tööleasumisel ja Riigikogu liikmetel on õigus igal ajal mõne rühmaga liituda või sealt välja astuda.

Riigikogu liige informeerib parlamendirühma asutamise soovist esmalt Riigikogu juhatust, kes teatab täiskogu istungil asutamiskoosoleku toimumise aja ja koha. Asutamiskoosolekul registreeritakse rühma liikmed ja valitakse esimees. Parlamendirühma moodustamisest teavitatakse ka sihtriigi Eestisse akrediteeritud diplomaatilist esindust, Eesti Vabariigi saatkonda selles riigis ja meie Välisministeeriumi.

Esimesed kuus taasiseseisvumisjärgset parlamendirühma loodi 1993. aastal Riigikogu VII koosseisu ajal (1992–1995), kui moodustati Eesti-Soome, Eesti-Saksa, Eesti-Prantsuse, Eesti-Itaalia, Eesti-Vene ja Eesti-Taani parlamendirühm.

Parlamendirühmad

Tagasiside