Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

1919. aasta 23. aprillil tuli Eestis kokku esimene rahva valitud esindus ehk Asutav Kogu, kes võttis vastu paljud meie riigile aluse pannud otsused. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga, mil saate tutvuda parlamendi tööga, Toompea lossi arhitektuuriga, Riigikogu esimehe tööruumide ja teiste lossi esindusruumidega.

Riigikogu lahtiste uste päev 2024

Kummardus Asutavale Kogule

Lahtiste uste päev algab puhkpilliorkestri saatelEsimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas.

Iseseisvusdeklaratsiooni, põhiseaduse ja maaseaduse vastu võtnud ning Eesti riigi jaoks üliolulisi küsimusi lahendanud esindus tegutses kui parlament.

Asutava Kogu otsused lõid vundamendi Eesti riigile. Seda tähtpäeva tähistamegi iga aasta aprillis Riigikogu lahtiste uste päevaga.

Esimene lahtiste uste päev toimus Riigikogus 1999. aastal, mil tähistati Asutava Kogu kokkutulemise 80. aastapäeva.

Avatud uksed

Lahtiste uste päeval saavad Riigikogu külalised lähemalt tutvuda rahvaesindajate tööga ja kohtuda fraktsioonide ruumides saadikutega.

Tutvuda saab nii Toompea lossi arhitektuuriga kui ka Riigikogu esimehe tööruumide ja teiste lossi esindusruumidega. Lapsi ootab oma programm, mis pakub küllalt põnevust. Külalistele on avatud ka Pika Hermanni torn, mille tipust avanevat vaadet naudivad paljud lahtiste uste päeval esimest korda.

Infotunnis esitatakse küsimusi valitsuse esindajatele

Üllatus

Traditsiooniliselt üllatame lahtiste uste päeval külalisi just sellele aastale iseloomuliku sündmusega. Varasematel aastatel on tantsitud teatetantsu, näidatud Eesti filmi 100. aastapäeva puhul meie filmiparemikku, valmistatud koos eesti toitu ning laulu- ja tantsupeo eel ka ühiselt lauldud-tantsitud.

Märt Agu annab ühes rahvaga liikumis- ja laulupeoaastale hoo sisse

Lahtiste uste päeva lõpetab kontsert. Aastate jooksul on Toompeal esinenud rahvamuusikud, aga ka Ultima Thule, Jaan Tätte ja Marko Matvere, Singer-Vinger, G. Otsa nimelise muusikakooli õpilased, Virumaa Poistekoor, Tõnis Mägi jpt.

Ootame teid külla!

Üles

Viimati muudetud: 22.04.2024

Tagasiside