Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sellelt lehelt leiate infot selle kohta, kuidas pääseda Toompea lossi ja kasutada Riigikogu kodulehte.

Ligipääs Toompea lossile

Toompea loss on liikumispuudega külalistele ligipääsetav. Ratastooliga saab minna olulisematesse ruumidesse: Riigikogu istungisaali rõdule, Riigikogu konverentsisaali, Valgesse saali ja suuremasse osasse tööruumidest. Kõikidesse tööruumidesse liikumispuudega inimesed siiski ei pääse. Külastust planeerides pidage nõu küllakutsujaga või kirjutage meiliaadressil [email protected].

Lossi külastamine

Toompea lossi vasakpoolse välisukseni viib ilma astmeteta kaldtee. Ukse kõrval ratastooli kõrgusel asub fonokutsepaneel, mille abil saab võtta ühendust pääsla töötajatega. Seejärel kutsutakse liikumispuudega inimesele vastu saatja, kes juhatab külalise hoonesse. Kõik Riigikogu külalised võivad lossis liikuda vaid koos saatjaga. Ratastooliga saab lossi territooriumile siseneda autoväravast.

Kui liikumispuudega külaline saabub Toompea lossi platsile taksoga, saab takso peatuda suletud parkla väljasõidu kõrval n-ö taskus, kust külalisel tuleb ise lossi ukseni jõuda. Kui liikumispuudega külaline saabub autoga, on tal nii nagu kõigil teistel külalistel vaja enne küsida parkimisluba. Pääsla töötajad lubavad autot platsile parkida vaid loa alusel.

Toompea lossis on olemas puudega inimestele kohandatud WC, kaks lifti ja kaks platvormtõstukit hoone eri osade vahel liikumiseks.

Juurdepääs Riigikogu kodulehele

Riigikogu koduleht on üles ehitatud nii, et see vastaks WCAG 2.1 AA-taseme juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et valitud tehniline lahendus võimaldab ka nägemis- ja kuulmispuudega inimestel kodulehte kasutada. Sama eesmärki on silmas peetud ka sisu koostamisel. Infole juurdepääsu on võimalik veelgi parandada, kui seadistada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel.

Põhiliste abivahendite ülevaade

Klaviatuuriga navigeerimine

Kodulehel on võimalik navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Selleks tuleb kasutada klahvi “Tab”. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi “Enter“.

Sisu suurendamine

Kodulehe sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisse ehitatud funktsionaalsust.

Veebilehitsejad

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all klahvi „Ctrl“ (OS X operatsioonisüsteemis klahvi „Cmd“) ja vajutada samal ajal klahvi „+“ või „–“. Teine mugav võimalus on hoida all klahvi „Ctrl“ ja liigutada samal ajal hiire kerimisrulli. Normaalsuuruses teksti saab tagasi siis, kui vajutada samal ajal klahvidele „Ctrl“ ja „0“.

Veebilehitsejate jaoks on olemas ka laiendused, mis täiendavad olemasolevat sisu suurendamise funktsionaalsust. Näited:

  • Zoom Page” Firefoxi jaoks (lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti),
  • Auto Zoom“ Chrome’i jaoks.

Eraldiseisvad programmid

Kõikides enam levinud operatsioonisüsteemides on seaded, mis võimaldavad suurendada ekraanil esitatavat sisu.

  • Windowsist leiate programmi nimega Luup (Magnifier). Luubi kiiresti sisselülitamiseks vajutage Windowsi logoga klahvi + plussmärgiklahvi (+). Luubi väljalülitamiseks vajutage Windowsi logoga klahvi + paoklahvi (Esc). Avaneb väike aken, milles on kõik suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.
  • Apple’i arvutites tuleb teksti suurendamiseks navigeerida nii: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda, näiteks helina või audiokommentaarina. Eelkõige on see vaegnägijate abivahend.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

Üles

Viimati muudetud: 12.12.2022

Tagasiside