Juurdepääsetavus
Siit lehelt leiate teavet selle kohta, kuidas pääseda Toompea lossi ja kasutada Riigikogu kodulehte.
Ligipääs Toompea lossile
Toompea loss on liikumispuudega külalistele ligipääsetav. Ratastooliga saab minna olulisematesse ruumidesse: Riigikogu istungisaali rõdule, Riigikogu konverentsisaali, Valgesse saali ja suuremasse osasse tööruumidest. Kõikidesse tööruumidesse liikumispuudega inimesed siiski ei pääse. Külastust planeerides pidage nõu küllakutsujaga või kirjutage meiliaadressile [email protected].
Lossi külastamine
Toompea lossi vasakpoolse välisukseni viib ilma astmeteta kaldtee. Ukse kõrval ratastooli kõrgusel asub fonokutsepaneel, mille abil saab võtta ühendust pääsla töötajatega. Seejärel kutsutakse liikumispuudega inimesele vastu saatja, kes juhatab külalise hoonesse. Kõik Riigikogu külalised võivad lossis liikuda ainult koos saatjaga. Ratastooliga saab lossi territooriumile siseneda autoväravast.
Kui liikumispuudega külaline saabub Toompea lossi platsile taksoga, saab takso peatuda kinnise parkla väljasõidu kõrval n-ö taskus, kust külalisel tuleb ise lossi ukseni jõuda. Kui liikumispuudega külaline saabub autoga, on tal nii nagu kõigil teistel külalistel vaja enne küsida parkimisluba. Pääsla töötajad lubavad autot platsile parkida vaid loa alusel.
Toompea lossis on olemas puudega inimestele kohandatud WC, kaks lifti ja kaks platvormtõstukit hoone eri osade vahel liikumiseks.
Riigikogu kodulehe ligipääsetavuse teatis
See veebileht kuulub Riigikogu Kantseleile. Soovime, et www.riigikogu.ee oleks vastavuses avaliku teabe seaduse § 32 alusel kehtestatud ligipääsetavusnõuetega.
Teatise lõpus on välja toodud kontaktandmed, kuhu pöörduda, kui veebilehe ligipääsetavusega ilmneb probleeme.
Nõuetele vastavuse olek
See veebileht vastab osaliselt ligipääsetavusnõuetele allpool loetletud põhjuste tõttu.
Sisu ja funktsioonid, mis ei ole ligipääsetavad
Allpool loetletud sisu ja funktsioonid ei ole vastavuses standardi EN 301 549 normidega.
Alamlehel oleval videol puuduvad sünkroonsed subtiitrid vaegkuuljatele ja tekstilised sisukirjeldused või peale loetud helikirjeldused vaegnägijatele.
Alamlehel „Kollektiivne pöördumine“ olevale videole ei ole lisatud subtiitreid ja sisukirjeldust või helikirjeldust.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõuded 9.1.2.2 ja 9.1.2.3.
Alamlehtedel olevatel videotel puuduvad peale loetud helikirjeldused.
Alamlehtedel „Kollektiivne pöördumine“ ja „Teenistuskohad ja praktika“ olevatele videotele ei ole lisatud helikirjeldust.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.2.5.
Ekraanilugejaga liikudes ei saa kindlaks teha saali plaanis olevate Riigikogu liikmete fraktsioonilist kuuluvust.
Alamlehel „Saali plaan“ ekraanilugejaga liikudes ei saa kindlaks teha Riigikogu liikmete fraktsioonilist kuuluvust, kuigi visuaalselt on see eristatud.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.3.1.
Kasutaja kohta teavet koguvatel vormiväljadel puuduvad automaatse täitmise atribuudid.
Kasutaja kohta teavet koguvatel vormiväljadel puuduvad atribuudid, mis võimaldaksid vormiväljasid eelnevalt salvestatud teabe põhjal automaatselt täita.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.3.5.
Osad lingid on tavatekstist eristatud ainult värviga ja kontrastsussuhe ei vasta nõuetele.
Kodulehe osadel alamlehtedel on lingid tavatekstist eristatud ainult sinise värviga. Lingi ja tavateksti kontrastsussuhe ei ole 3:1. Värv ei tohi olla ainus vahend visuaalse teabe eristamiseks.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.4.1.
Suurenduse korral tekib osadel lehtedel horisontaalne kerimisriba ja info läheb kaduma.
Teatud suurusega ekraanide puhul tekib suurenduse korral lehele horisontaalne kerimisriba ehk kahtepidi kerimine, või on lehe suurendamisel teave nähtav poolikult.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.4.10.
Tekstivahede suurendamisel läheb osa teavet kaduma.
Tekstivahede suurendamisel kaob osade seadmete puhul menüüpunkt „Riigikogu“ osaliselt vapi taha.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.4.12.
Menüü sisu ei ole võimalik kinni panna ilma kursorit või fookust liigutamata.
Menüüpunktid avanevad nii hiire hõljutamise ehk hover’i peale kui ka klaviatuuriga fookuse andmisel, kuid neid ei saa ESC-klahviga sulgeda.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.1.4.13.
Kõik lehe funktsioonid ei ole kasutatavad üksnes klaviatuuriga.
Klaviatuuriga ei saa alamlehel „Riigikogule esitatud kollektiivsed pöördumised“ minna sisestusväljadele „Riigikogu koosseis“, „Juhtivkomisjon“ ja „Menetlusetapp“. Klaviatuuriga ei saa alamlehel „Dokumendiregister“ kasutada „Alates“ ja „Kuni“ sisestusväljade kalendreid.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.2.1.1.
Kohati ei ole kasutajaliideste elementide fokusseerimise järjekord loogiline ja intuitiivne.
Päises liigub fookus pärast vappi ebaloogilises järjekorras: Otsingukast -> otsingunupp -> sotsiaalmeedia kanalid (vasakult paremale) -> „Juurdepääsetavus“ -> „Kontaktid“ -> „Sisukaart“ -> Keelemenüü. Fookus liigub küpsiste teatele alles pärast jalust.
Pärast tagasiside modaali avamist liigub klaviatuurifookus modaali all edasi. Pärast modaali nuppu „x“ liigub fookus uuesti modaali alla.
404 lehe puhul liigub fookus nupule „Tagasiside“ kohe pärast menüüd ehk enne sisuosa.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.2.4.3.
Osade linkide otstarve ei ole arusaadav ainuüksi lingi tekstist või koos seda ümbritseva, ekraanilugeja poolt etteloetava kontekstiga.
Avalehel on korduvad lingid. Uudiste puhul on pilt ja pealkiri erinevad lingi elemendid, kuid mõlemad viivad samale lehele. Alamlehel „Kollektiivne pöördumine“ on korduvad lingid. Alamlehel „Riigikogule esitatud kollektiivsed pöördumised“ on pilt ja pealkiri erinevad lingi elemendid, kuid mõlemad viivad samale lehele.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.2.4.4.
Igal aktiveeritaval kasutajaliidese elemendil ei ole fookusstiili, mis elemendi fookusesse võtmisel eristab seda teistest elementidest.
Pärast linki „Jäta navigatsioon vahele“ on fookus ühe TAB-klahvi vajutuse ajaks kadunud.
Leivapuru lingil ei ole fookusstiil nähtav.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.2.4.7.
Linkide, nuppude ja sisendite nähtav silt ei kattu nimega, mille loeb ette ekraanilugeja.
Avalehel oleva esiletõstetud uudise puhul loeb VoiceOver ette kõigepealt pildi ja seejärel lingi nime, ehk ekraanilugeja poolt ette loetav lingi tekst ei alga samamoodi nagu nähtav tekst.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.2.5.3.
Osa alamlehe tekstist, mis on muus keeles kui alamlehel põhikeel, ei ole fikseeritud vastava HTML-i atribuudiga.
Keelevaliku rippmenüüs on vene- ja ingliskeelsed tekstid (muus keeles kui alamlehe põhikeel), mis ei ole fikseeritud vastava HTML-i atribuudiga.
Vormi „Esitage teabenõue“ lõpus on tekst „Please enter any two digits…“, mis on muus keeles kui alamlehe põhikeel, kuid ei ole fikseeritud vastava HTML-i atribuudiga.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.3.1.2.
Mõningate elementide fookussesse võtmisel toimub oluline või ootamatu muutus.
Alamlehe „Eelnõud“ sakkide („Menetluses“, „Esimene lugemine“ jne) ja eelnõu detailvaate sakkide („Kõik menetlusetapid“, „Algatamine“ jne) vahel saab liikuda ainult nooleklahvidega. Nende vahel liikudes rakendub filtreering automaatselt ning tabeli sisu uueneb.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.3.2.1.
Mõningate etteantud elementide juures puuduvad sildid ja/või selgitused, mille järgi kasutaja saaks aru, millist sisendit temalt oodatakse.
Alamlehe „Dokumendiregister“ kõikidel sisestusväljadel (v.a „Alates“ ja „Kuni“) puuduvad sildid.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.3.3.2.
Ekraanilugeja ei teata iga kasutajaliidese elemendi nimetust ja eesmärki ning väärtuse muutust.
JAWS võtab jaluses fookusesse „>“ ikoonid ja ütleb nende kohta „Link“, seejärel võtab fookusesse lingi teksti ja loeb selle ette kui tavateksti.
Mobiilivaates ütlevad ekraanilugejad menüü nupu kohta, et tegemist on pildiga („Menüü, graafika“), millest ei saa aru, et tegemist on nupuga.
Osade alamlehtede tabeli päist ette lugedes ütleb ekraanilugeja, et päis on sorteeritud, kuid ei ütle, mille alusel see sorteeritud on.
Paginatsiooni puhul ei ütle ekraanilugejad, milline lehekülg on aktiivne, kuigi visuaalselt on see eristatud.
Alamlehel „Dokumendiregister“ ei ütle ekraanilugejad, kas punktid („Riigikogu“, „1 Seadusloome“, „2 Parlamentaarne kontroll“ jne) on avatud või suletud.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.4.1.2.
Ekraanilugeja ei loe osade alamlehtede olekumuudatusi ette selliselt, et kasutaja selle ekraanilugejaga fookusesse saaks.
Alamlehel „Kontaktid“ ei loe ekraanilugejad automaatselt ette teadet „Kontaktandmeid ei leitud. Palun täpsustage nime ja korrake otsingut!“.
Alamlehtedel „Eelnõud“ ja „Dokumendiregister“ ei loe ekraanilugejad automaatselt ette teadet „Otsingu tulemused: …“.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.4.1.3.
Alamlehtedel esineb puudusi seoses WCAG-st üle võetud nõuetega.
Osadel alamlehtedel on tuvastatud puudusi WCAG-st standardisse EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) üle võetud nõuete osas.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 9.6.
Alamlehed ei allu kirjastiili suuruse seadistusele.
Mitu alamlehte ei allu kirjastiili suuruse seadistusele.
Seetõttu ei ole täidetud ligipääsetavusnõue 11.7.
Kasutusjuhis
Riigikogu koduleht on üles ehitatud selliselt, et see vastaks WCAG 2.1 AA-taseme juurdepääsetavuse ja standardi EN 301 549 V.3.2.1 ligipääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Sama eesmärki on silmas peetud ka sisu koostamisel. Teabele juurdepääsu on võimalik veelgi parandada, kui seadistada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel.
Põhiliste abivahendite ülevaade
Klaviatuuriga navigeerimine
Kodulehel on võimalik navigeerida ka ainult klaviatuuri abil. Selleks tuleb kasutada klahvi „Tab“. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Parajasti aktiivset elementi märgib kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi „Enter“.
Sisu suurendamine
Kodulehe sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejasse sisse ehitatud funktsionaalsust.
Veebilehitsejad
Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all klahvi „Ctrl“ (OS X operatsioonisüsteemis klahvi „Cmd“) ja vajutada samal ajal klahvi „+“ või „–“. Teine mugav võimalus on hoida all klahvi „Ctrl“ ja liigutada samal ajal hiire kerimisrulli. Normaalsuuruses teksti saab tagasi, kui vajutada samaaegselt klahvidele „Ctrl“ ja „0“.
Ekraanilugeja kasutamine
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja edasi anda muudes vormides, näiteks helina või audiokommentaarina. Eelkõige on see vaegnägijate abivahend.
Valik populaarseid ekraanilugejaid:
- JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/
- VoiceOver (MacOS, tasuta, sisse ehitatud)
- NVDA (Windows, tasuta) http://www.nvaccess.org/download/
- Sero (Windows) http://www.serotek.com/systemaccess
Tagasiside
Püüame pidevalt parandada selle veebilehe ligipääsetavust. Kui soovite anda tagasisidet ligipääsetavuse kohta või on midagi vajalikku jäänud Teie jaoks ligipääsmatuks, võtke palun meiega ühendust allpool olevate kontaktide kaudu.
E-post: [email protected]
Telefon: +372 631 6331
Vastame tavaliselt 7 tööpäeva jooksul.
Järelevalveasutus
Avalike teenuste veebide ja rakenduste ligipääsetavuse osas teostab järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.
Veebileht: www.ttja.ee
E-post: [email protected]
Telefon: +372 667 2000
Teatise koostamine
See ligipääsetavuse teatis on koostatud enesehindamise põhjal.
Teatis on uuendatud 13.11.2024.
Viimati muudetud: 24.04.2025