Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon tutvub tänasel avalikul istungil Baltimaade riigikontrollide ühisaruandega Rail Balticu projektist, mille hinnanguline maksumus on tänaseks neljakordistunud ning ähvardab tekkida oluline eelarvepuudujääk.

Kolme maa kõrgeimate auditiasutuste hinnangul on Rail Balticu projekti täies mahus lõpuleviimiseks vaja lisaks 19 miljardit eurot. Olukorda halvendab prognoositav Euroopa Liidu rahastuse lünk aastatel 2027-2028, mis nõuab kolmelt Balti riigilt suuremat panust.

Kuigi Rail Balticu täiendav rahastamine riigieelarvelistest vahenditest mõjutaks oluliselt riikide eelarvepositsioone, ei ole sellega arvestatud ühegi Balti riigi eelarvestrateegias. Eesti rahandusministeeriumi teatel pole nad saanud Rail Balticu kallinemisega riigieelarves arvestada seetõttu, et Kliimaministeerium pole edastanud arvutusi selle kohta, kui palju raha on projekti lõpetamiseks veel vaja.

„Soovime komisjonis selget infot, kuidas jaotub projekti rahastamine aastati ning millised on katteallikad. Seejuures infot mitte üksnes raudtee väljaehitamise, aga ka rongide hankimise ning raudtee opereerimis- ja hoolduskulude kohta. Meid huvitab, kas Rail Balticut tuleb tänases pingelises majanduslikus olukorras ehitada iga hinna eest või on kuskil piir, kust edasi muutub see projekt ebamõistlikuks,” sõnas Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu.

Kutsutud on riigikontrolör Janar Holm, Kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets, Rail Baltic Estonia OÜ juhatuse esimees Anvar Salomets, Rahandusministeeriumi Euroopa Liidu poliitika talituse nõunik Mari Lahtmets ja Riigikontrolli peakontrolör Ines Metsalu-Nurminen.

Istung algab kell 14.00 ruumis L333 ja seda saab jälgida ka veebiülekandes.

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Maiki Vaikla
631 6456, 5666 9508
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside