Esimesel lugemisel oli kolm eelnõu. Istungi algul esines Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk.

Üks eelnõu läbis esimese lugemise

Valitsuse algatatud raamatupidamise seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga (516 SE) võetakse üle ELi kestlikkusaruandluse direktiiv. Samuti võetakse üle direktiiv, millega muudetakse ettevõtjate suuruskriteeriume. Seoses sellega kohandatakse ka siseriiklikke nõudeid ettevõtjate majandusaasta aruannete koostamisel ja auditeerimisel. Et kestlikkusaruandluse kohustuse tekkimine ja ulatus on sõltuv ettevõtte suuruskategooriast, kehtestatakse uued suuruskategooriate lävendid direktiivi kohaselt kõrgeimal lubatud tasemel. Eelnõu eesmärk on hoida uutest nõuetest tingitud aruandluskoormuse kasv Eestis minimaalsena.

Uuendatud nõuded seavad kõigile suurettevõtjatele ja börsil noteeritud ettevõtjatele kohustuse avaldada kestlikkusaruanne oma majandusaasta tegevusaruande koosseisus ning koostada see vastavalt Euroopa Kestlikkusaruandluse standardile. Eestis hõlmab kestlikkusaruandluse kohustus hinnanguliselt 300 ettevõtet ja gruppi, ehk ligikaudu 1,4% Eestis tegutsevatest osaühingutest ja aktsiaseltsidest.

Läbirääkimistel võtsid sõna Urmas Reinsalu (I), Evelin Poolamets (EKRE), Toomas Uibo (Eesti 200) ja rahandusminister Jürgen Ligi.

Isamaa fraktsioon ja EKRE fraktsioon tegid ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepanek ei leidnud toetust. Selle poolt hääletas 22 ja vastu oli 44 Riigikogu liiget. Eelnõu esimene lugemine lõpetati.

Ühe eelnõu esimene lugemine jäi pooleli

Valitsuse algatatud tolliseaduse muutmise seaduse eelnõuga (515 SE) tõstetakse juriidilise isiku trahvimäärasid, mis on tolliseaduses kehtinud muutumatuna 2001. aastast alates. Trahvimäärad viiakse kooskõlla karistusseadustikus sätestatud määradega.

Istungi tööaja lõppemise tõttu jäi eelnõu esimene lugemine pooleli. Jätkatakse homsel istungil.

Üks eelnõu lükati esimesel lugemisel tagasi

Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele pangandussektori ajutise solidaarsusmaksu kehtestamise kohta“ eelnõuga (487 OE) sooviti teha valitsusele ettepanek töötada välja seaduse eelnõu, millega kehtestatakse ajutine solidaarsusmaks Eesti pangandussektorile aastateks 2025–2027.

Läbirääkimistel võtsid sõna Rain Epler (EKRE), Lauri Laats (K) ja Urmas Kruuse (RE).

Rahanduskomisjoni ettepanekul lükati eelnõu tagasi, sest selle vastuvõtmiseks oli vajalik vähemalt 51 saadiku toetus. Eelnõu poolt hääletas vaid 19 Riigikogu liiget, vastu ei hääletanud ja erapooletuks ei jäänud keegi.  Eelnõu langes menetlusest välja.

Tänase Riigikogu istungi algul pidas kõne Ukraina parlamendi esimees Ruslan Stefantšuk.

Istung lõppes kell 14.

Istungi stenogramm

Fotod: (autor Erik Peinar/Riigikogu Kantselei)

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside