Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Poolas visiidil viibinud Riigikogu esimees Lauri Hussar arutas täna Poola parlamendi juhtidega Ukraina edasist toetamist ning rõhutas Venemaa vastutusele võtmise olulisust.

Hussar ütles kohtumistel Poola parlamendi alamkoja esimehe Szymon Hołownia ja ülemkoja esimehe Małgorzata Kidawa-Błońskaga, et Eesti peab Poolat väga lähedaseks liitlaseks. „Meie ühine eesmärk on jätkata Ukraina toetamist võitluses agressioonisõda pidava Venemaaga. Peame tegema kõik, et aidata Ukrainal sõda võita,“ ütles ta ning tõi esile, et Eesti on võtnud endale kohustuse anda lähiaastatel Ukrainale sõjalist abi vähemalt 0,25 protsendi ulatuses SKTst.

Hussar rõhutas ka, et Venemaa peab Ukrainas toime pandud kuritegude ja hävitustöö eest vastutama. „Agressioonikuriteo süüdlased tuleb tuua rahvusvahelise eritribunali ette ning Venemaa külmutatud varad tuleb kasutusele võtta sõjakahjude hüvitamiseks Ukrainas,“ ütles ta ning avaldas heameelt, et nagu Eestis, nii on ka Poolas küpsemas plaan kasutada Venemaa külmutatud varasid Ukraina ülesehituseks.

Parlamentide juhid arutasid kohtumistel ka piirkonna julgeolekuolukorda, kaitsekulude suurendamise olulisust ning nii kahepoolset kui ka NATO raames tehtavat koostööd. Hussari sõnul möödub märtsis 25 aastat Poola ja 20 aastat Eesti NATOga liitumisest ning äsja on Läänemerest saanud NATO sisemeri. „Rootsi NATOga liitumine tugevdab kogu piirkonna julgeolekut ja annab koostööks uusi võimalusi. NATO on ja jääb meie julgeoleku nurgakiviks,“ ütles ta.

Visiidi käigus külastas Hussar Varssavis kommunismiohvrite memoriaali ja asetas sellele tänase märtsiküüditamise mälestuspäeva puhul pärja. Täna 75 aastat tagasi küüditas Nõukogude okupatsioonivõim Eestist Siberisse enam kui 20 000 inimest.

Riigikogu esimeest saatsid visiidil väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ning komisjoni liikmed Henn Põlluaas ja Eerik-Niiles Kross.

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside