Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Lauri Hussar ja Tšehhi parlamendi alamkoja esimees Markéta Pekarová Adamová rõhutasid tänasel kohtumisel Ukraina toetamise olulisust ja selleks muu hulgas Venemaa külmutatud varade kasutamise vajalikkust.

Mõlemad pooled märkisid, et Eesti ja Tšehhi vahel on hea koostöö, saame teineteisele toetuda ning oleme väga sarnased nii ajaloo kui ka väärtuste poolest. Kohtumisel nenditi, et Euroopa ees on palju väljakutseid, seejuures viidati ennekõike Venemaa agressioonile Ukrainas.

„Ukrainal on vaja meie toetust nii sõnade kui ka laskemoona näol,“ rõhutas Hussar. Mõlemad pooled toonitasid, et Ukraina toetamisega on vaja jätkata ja anda ukrainlastele, mida nad sõja võitmiseks vajavad. Seejuures osutati ka vajadusele toetada Ukrainat Euroopa Liidu ja NATOga liitumise teel. Lisaks rõhutasid pooled ühtsuse hoidmise olulisust Euroopas.

Kohtumisel käsitleti Venemaa külmutatud varade kasutamist Ukraina ülesehitamiseks. „Venemaa peab agressiooniga tekitatud kahjude eest maksma. Kui nad ei tee seda ise, siis peame neid selleks sundima,“ lausus Hussar ja märkis, et kolmapäeval võttis Riigikogu vastu külmutatud varade seaduse.

Kohtumisel käsitleti ka olukorda Lähis-Idas, Euroopa Liidu laienemispoliitikat laiemalt, Euroopa Parlamendi valimistega seonduvat ning küber- ja energiajulgeolekut. Mõlemad pooled väljendasid rahulolu, et Eesti-Tšehhi majanduskoostöö hea näitena on uued elektrirongid Eestisse tellitud just Tšehhist.

Kohtumisel osalesid ka Eesti-Tšehhi parlamendirühma esimees Aivar Sõerd ja väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson. Samuti olid kohtumise juures Eesti suursaadik Tšehhis Gita Kalmet ja Tšehhi suursaadik Eestis David Král.

Tšehhi parlamendi alamkoja esimehel on kavas homme kohtuda ka peaminister Kaja Kallasega ning esineda Lennart Meri konverentsil.

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside