Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikaitsekomisjoni liikmed arutasid täna kohtumisel NATO sõjalise komitee esimehe admiral Rob Baueriga NATO ja liitlasriikide järgmisi plaane ja suuremaid väljakutseid kollektiivkaitse tugevdamisel alliansi idatiival, komisjoni esimehe Raimond Kaljulaidi sõnul soovib Eesti näha Madridi tippkohtumise otsuste elluviimisel kiireid ja konkreetseid edusamme.

Kaljulaid rõhutas kohtumisel admiral Baueriga Eesti inimeste kõrget kaitsetahet ning toetust NATO liitlaste kohalolekule Eestis. Ta kinnitas, et ka Riigikogu liikmete seas valitseb praegusel keerulisel ajal riigikaitse küsimustes ja kaitsevaldkonna investeeringute suurendamise vajaduses konsensus.

„Riigikaitse ja julgeoleku tugevdamine on Eesti avalikkuse jaoks täna väga olulised küsimused. Seetõttu soovime näha väga kiireid ja konkreetseid edusamme NATO Madridi tippkohtumise otsuste elluviimisel. Oleme loomulikult valmis ka omalt poolt panustama ja muu hulgas tegema täiendavaid kulutusi riigikaitsele ka praeguses väga keerulises majandusolukorras. Samuti on meil jätkuvalt kõrge valmisolek panustada omalt poolt NATO ja liitlaste sõjaliste missioonide edusse,“ rõhutas Kaljulaid.

Riigikaitsekomisjoni aseesimees Leo Kunnas juhtis kohtumisel tähelepanu vajadusele tugevdada NATO juhtimisstruktuuri, et see oleks vastavuses muutunud ohupildiga ning tagaks toimiva kollektiivkaitse. Komisjoni liige Mati Raidma tõstatas küsimuse, kas NATO liikmesriikide vahel kokku lepitud sihttase kulutada kaks protsenti sisemaisest kogutoodangust riigikaitsele on praeguses julgeolekukeskkonnas jätkuvalt piisav või on aeg anda signaal, et liitlased peaksid tulevikus kaitsekuludeks veelgi rohkem eraldama.

Lisaks NATO ja liitlasriikide plaanidele ja väljakutsetele arutati kohtumisel ka Ukraina ühise toetamise võimalusi. Samuti räägiti nii parlamentide, kaitsevägede kui ka erasektori, sealhulgas kaitsetööstuste koostöö olulisusest NATO liitlasriikide jätkusuutliku kaitsevõime tagamisel. NATO sõjalise komitee esimees admiral Bauer viibib Tallinnas seoses 16.–18. septembrini toimuva NATO sõjalise komitee konverentsiga.

Venemaa sõda Ukraina vastu on viinud NATO tähelepanu senisest enam heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele. Juuni lõpus toimunud NATO tippkohtumisel Madridis märgiti Venemaa ära kõige otsesema ja suurema ohuna alliansi julgeolekule ning liitlasriikide riigipead leppisid kokku NATO heidutus- ja kaitsehoiaku märkimisväärses tugevdamises.

Fotod kohtumisest (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside