Riigikogu

Riigikogu eelinfo reedest pühapäevani, 27.–29. maini

Sündmused

Kell 9.30 – Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Alalise Komitee istung Riigikogus (lisainfo Riigikogu veebilehel). Istungil peavad avakõne ENPA president Pedro Agramunt ja Riigikogu esimees Eiki Nestor. Välisminister Marina Kaljurand annab ülevaate Eesti prioriteetidest Euroopa Nõukogu eesistumise ajal. Toimub arvamuste vahetus Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse (GRECO) presidendi Marin Mrčela ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise meetmeid hindava ekspertkomitee (MONEYVAL) esimehe Daniel Thelesklafiga. ENPA alalisel komiteel on kavas kinnitada raportid Kasahstani ja Serbia ennetähtaegsete parlamendivalimiste kohta ning arutada inimõiguste rikkumise ärahoidmise ja linnadevahelise koostöö edendamise teemadel.

Lähetused

26. – 27. mai
Riigikogu liige Imre Sooäär kohtub Euroopa Parlamendi liikmete Kaja Kallase ja Urmas Paetiga ning Euroopa Komisjoni digitaalse ühtse turu asepresidendi Andrus Ansipiga Brüsselis.

27. – 30. mai
Riigikogu liikmed Sven Mikser, Kadri Simson, Ants Laaneots ja Marko Mihkelson osalevad NATO Parlamentaarse Assamblee kevadistungjärgul Albaanias, Tiranas.

27. – 31. mai
Riigikogu liikmed Imre Sooäär ja Henn Põlluaas (27.-30.05) osalevad Vahemere Liidu Parlamentaarse Assamblee (VLPA) komiteede istungitel ja 12. plenaaristungil ning kohtuvad Maroko Eesti Seltsi liikmetega Tangieris, Marokos.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Vabaerakonna Riigikogu saadikud töötavad täna ja homme Ida-Virumaal

Vabaerakonna Riigikogu saadikud Krista Aru, Artur Talvik, Andres Herkel, Monika Haukanõmm, Külliki Kübarsepp ja Andres Ammas on neljapäeval-reedel tutvumas Ida-Virumaaga. Täna alustatakse kohtumistega Sillamäel ning päev jätkub Narvas ja Alutagusel, reedel on kohtumised Mäetagusel, Kiiklas, Jõhvis ja Kiviõlis.

Vabaerakonna saadikutest on Ida-Virumaa teemade eestvedaja Mäetaguselt Pagari külast pärit Krista Aru, Ida-Virumaa teemad – nii tööhõive, keskkonna kui ka kultuuriküsimused – on Vabaerakond hoidnud Riigikogus tähelepanu all. Aru sõnul nõuab Ida-Virumaa elukeskkonna parandamine ja piirkonna ülejäänud Eestiga sidumise eesmärk valitsuse Ida-Virumaa tegevuskavast 2015-2020 kinnipidamist ning rohkem tähelepanu ettevõtluskeskkonnale ja kultuurielule. Krista Aru sõnul on valitsuse Ida-Virumaa tegevuskava täitmise tööd tehtud puudulikult. Aru sõnul on tegevuskava valikulise täitmise näide kasvõi finantsraskustesse sattunud Narva Aleksandri kiriku probleemide võimendumine.

Vabaerakond usub Eestisse kus väärtustatakse haridust ning arendatakse eesti keelt ja kultuuri. Aru sõnul peab riik rohkem toetama Ida-Virumaa kultuurielu, eelkõige piirkonna suurimas linnas Narvas. Aru sõnul sümboliseerib lagunev Narva Raekoda, kuhu ei linn ega riik ei panusta, linna mahajäämust. „Kultuuri toetamise oluline komponent on ka järjepidev töö eesti keele toetuseks, riik peab aitama kaasa, et piirkonnas töötaks rohkem eesti keele oskusega õpetajaid, õppejõudusid ja avalikke teenistujaid,“ nimetas Krista Aru.

Nende teemade arutelud ongi kavas kohtumistel nii Sillamäe Sadamas, Narvas Kreenholmi arenduspiirkonnas, Narva Aleksandri kirikus, kokkusaamisel Narva arvamusliidritega. Kohtumistel omavalitsusjuhtide ja kohalike kogukondade eestvedajatega on peateema haldusreform, lisaks transpordiküsimused, et idavirulased saaksid näiteks kas Jõhvi kontserdile või Rakverre teatrisse ja koju tagasi, ning tähelepanu all on ka sotsiaal- ja hoolekandeküsimused. Külaskäigul Jõhvi Gümnaasiumisse on pearõhk eesti keele hoidmisel ja õpetamisel.

Riigikogu täiskogu istungite vabal nädalal on Vabaerakonna saadikud aasta jooksul osalenud kohtumistel kõikjal Eestis ja neist kohtumistest on tõuke saanud arupärimised valitsusliikmetele, infotunni küsimused, algatatud on ka eelnõusid.

Lisainfo
Krista Aru
5540107
Krista.Aru@riigikogu.ee

Kohtumine NATO arenduse kõrgema ülemjuhatajaga

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtub NATO arenduse kõrgema ülemjuhataja kindral Denis Mercieriga

Eesti Euroopa Nõukogu eesistumise avaistung toimub homme Riigikogus

ENPA büroo kohtumisel on kavas kinnitada raportid Kasahstani ja Serbia ennetähtaegsete parlamendivalimiste kohta ning arutada inimõiguste rikkumise ärahoidmise ja linnadevahelise koostöö edendamise teemadel. Kohtumisel osaleb ENPA Eesti delegatsioonijuht Marianne Mikko.

Tänased kohtumised on ettevalmistuseks homme toimuvale ENPA alalise komitee istungile, mille avavad ENPA president Pedro Agramunt ja Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Seejärel on kavas mõttevahetus Eesti välisministri Marina Kaljurannaga, kes on järgmised kuus kuud Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee esimees. Arutelu keskendub Eesti prioriteetidele komitee juhtimise ajal, samuti teistele küsimustele assamblee ja ministrite komitee poliitilise dialoogi raames.

Eesti on valinud Euroopa Nõukogu eesistumise prioriteetideks laste õigused, soolise võrdõiguslikkuse ning inimõigused ja õigusriigi internetis.

Alalise komitee liikmed kohtuvad veel arvamuste vahetamiseks Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse (GRECO) presidendi Marin Mrčela ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise meetmeid hindava ekspertkomitee (MONEYVAL) esimehe Daniel Thelesklafiga.

Alaline komitee koosneb ENPA presidendist ja asepresidentidest ning fraktsioonide, komiteede ja delegatsioonide esimeestest, kokku on komitees umbes 60 parlamendisaadikut. Alaline komitee koguneb assamblee nimel täiskogu istungite vahelisel ajal. Juhtkomitee ja büroo kohtumistel osaleb ENPA juhtkond.

Ajakirjanikud on oodatud jälgima ENPA alalise komitee istungit Riigikogu istungisaalis reedel, 27. mail kell 9.30–12.30 (orienteeruv lõpuaeg).

Lisainfo Riigikogu veebilehel

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
kati.varblane@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Kohtumine Ungari parlamendi väliskomisjoni esimehega

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtub Ungari parlamendi väliskomisjoni esimehe Zsolt Némethiga

TREFF toob Toompeale maailmatasemel etenduskunsti

Kõik etendused peale Lapskosmonaudi on tasuta.

TREFF  on iga-aastane etenduskunstide festival, mida korraldab NUKU teater. Festival tähistab tänavu 10. sünnipäeva.

Festivali ajakava Toompeal

2. juunil

3. juunil

4. juunil

5. juunil

Tule osa saama!

Mina lähen Trefile ehk NUKUkad soovitavad!

Tutvuge kogu programmiga, sest toredaid etendusi on palju. Festival toimub 2.–5. juunini 2016.

Osalege Põhjamaade-teemalisel noorte videokonkursil

Loe konkursist ja osalemise tingimustest siit.

Videokonkurss tähistame Balti Assamblee ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Balti esinduste 25. aastapäeva.

Osale noorte videokonkursil “Põhjamaised naabrid: Põhjamaad ja Balti riigid on minu kodukant!”

Kutsume Balti riikide ja Põhjamaade noori osalema videokonkursil

PÕHJAMAISED NAABRID: PÕHJAMAAD JA BALTI RIIGID ON MINU KODUKANT!

Kui oled 19-aastane või noorem, siis ära maga maha võimalust osaleda videokonkursil „Põhjamaised naabrid: Põhjamaad ja Balti riigid on minu kodukant!“, mille korraldavad Balti Assamblee ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindused Eestis, Lätis ja Leedus.

Me kõik tahame olla head naabrid. Milline on hea naaber? Mis toimub Läänemere ääres või Põhjamaades või Balti riikides? Et olla head naaber, tuleb tegutseda. Mida teed sina? Videokonkursi eesmärk on edendada Balti riikide ja Põhjamaade noorte huve Põhja-Euroopa heanaaberlike suhete ja koostöö raames.

Konkursil osalemiseks esita kuni 3-minutiline video inglisekeelsete subtiitritega. Video võid teha üksinda või koos teistega. Palun anna videole ka pealkiri. Soovitame lisada videole ka idee kirjelduse, kuid see ei tohiks olla pikem kui 250 sõna.

Kuus parimat videot saavad Balti Assambleelt ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti, Läti ja Leedu esindustelt rahalise auhinna.

Auhinnad – üks 1000-eurone auhind võitjale; kaks 500-eurost auhinda
teise koha saajatele; kolm 200-eurost auhinda kolmanda koha saajatele.

Võitnud videoid saab vaadata Balti Assamblee ja Ministrite Nõukogu esinduste veebilehtedel.

Esita oma video enne 1. septembrit 2016 koos autori ees- ja perekonnanime, vanuse, aadressi, meiliaadressi ja telefoninumbriga.

Kontakt

Kati Varblane
631 6353
kati.varblane@riigikogu.ee

 

Riigikogus tähistatakse rahvusvahelist Aafrika päeva

Oma ettevõtmisi Aafrikas tutvustavad MTÜ Mondo aktiivsed naised, kes räägivad naiste ühistute loomise toetamisest Ghanas, Ugandas ja Keenias ning Eesti arengukoostöö vahenditest toetatud haridus- ja ettevõtlustegevustest Aafrikas.

Aafrika päeva raames avab tähtpäevale pühendatud fotonäituse Eesti-Aafrika parlamendirühma esimees Mart Nutt, kes peab tähtsaks selle mandri elu-olu laiemat tutvustamist. „Ghana naiste ettevõtluse tutvustamise kaudu saame killukese, kuid ilmeka pildi sellest, missugused on sealse  ettevõtluse võimalused ja nägu,“ ütles Nutt. Ta lisas, et Aafrika riikides on kõikjal arvukalt neid inimesi, kes oskavad ettevõtluseks loodud võimalusi ära kasutada näidates üles aktiivsust ja loomingulisust. Nuti sõnul aitab tänapäeva Aafrika olustiku parem tundmaõppimine rikastada meie maailmapilti selle kontinendi kohta. Mart Nutt on Euroopa Parlamendiliikmete Aafrika Assotsiatsiooni (AWEPA) juhatuse liige alates 2012.

Aafrika päeva raames toimuval üritusel tutvustatakse õiglase kaubanduse kohvi, tee ja šokolaadiga seotud probleeme. Välja on pandud MTÜ Mondo kogukondades Ghanas ja Ugandas toodetud käsitöö näidised – korvid, tekstiilitooted ja sheavõi.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

 

 

 

 

 

 

Nestor Euroopa spiikritele: Euroopa ei tohi ennast sulgeda

„Kõige suurem oht kodanike põhivabadustele oleks see, kui avatud Euroopa sulgeks ennast. Muutuks nende sarnaseks, kes meie iga inimest austavat, vaba ja sallivat elukorraldust endale ohuks peavad,“ rääkis Eiki Nestor. Ta märkis, et tänane põhivastuolu maailmas põhineb konfliktil avatud ja suletud maailmade vahel.

„Avatud maailm austab inimest sellisena nagu ta on. Sõltumata soost, nahavärvist, usust, seksuaalsest sättumusest, poliitilistest vaadetest või vanusest, oled austatud ja aru saadud,“ lausus Riigikogu esimees. „Ja teisel pool suletud maailm, kus  suurel juhil on alati õigus. Kus kõik erinevused normist on valed ja seetõttu karistamist väärt. Kus võim põhineb vaenlase kujul ja seda kuju on vaja pidevalt uuesti ja uuesti luua.“

„Kas keegi tõesti kujutaks ette, et me suudaks elada ühiskonnas, kus kodanikud kardavad oma parlamenti, valitsust, politseid ja sõjaväge? Kus inimese igapäevane mure ei ole mitte see, kuidas elada, vaid see, kuidas ellu jääda,“ ütles Nestor oma ettekandes.

Riigikogu esimehe sõnul on Euroopa riikide kõige suurem väljakutse asjaolu, et suurel osal eurooplastest on täna hirm. „See tähendab, et nii meie valitsustel kui parlamentidel tuleb igapäevaselt tõestada kodanike julgeolekut tagavate täitevõimustruktuuride professionaalsust ja tõhusat kontrolli kodanike põhivabaduste kaitse üle,“ sõnas ta. „Me peame aga endale aru andma, et selles avatud ja suletud maailmade vastuolus saame olla edukad siis, kui tegutseme koos.“

Nestor oli üks kahest ettekandjast sessioonil „Kodanike julgeoleku tagamine, austades põhivabadusi“. Ühtekokku oli konverents jagatud nelja teema vahel.

Eile arutati konverentsil rändevoogude juhtimist ja Euroopa Liidu tugevdamist ning täna oli lisaks kodanike julgeoleku teemale arutamisel veel rahvusparlamentide roll ja parlamentide vaheline koostöö.

Fotod

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
urmas.seaver@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee