Riigikogu
Skip navigation

Riigikogu

The 7th Riigikogu carried the legislative power of Estonia from 30 September 1992 to 10 March 1995 and passed 522 legislative acts. It included the representatives of people from the election coalitions Pro Patria, Safe Home, Popular Front and Moderates, as well as from the Estonian National Independence Party, the election coalitions Independent Royalists, Estonian Citizen and the Green Party, and from the Estonian Entrepreneurs’ Party. The main work of the first Estonian parliament after the restoration of independence was to implement constitutional institutions and to pass the Acts that were necessary for the establishment of the legal order based on the Constitution.

The 7th Riigikogu on 1 March 1995.

Elections

The elections of the 7th Riigikogu  were held on 20 September 1992 on the basis of the Constitution that had been adopted at the referendum on 28 June in the same year. 8 election coalitions, 9 political parties and electoral associations, and 25 independent candidates took part in the elections. Altogether 628 candidates were nominated.

467 628, that is, 67.8% of the 689 319 citizens with the right to vote went to vote. The greatest number of votes was given to the election coalition Pro Patria, who also formed the Government together with the election coalition Moderates and the Estonian National Independence Party. The opposition and coalition were clearly formed in the parliament.

The Board of the 7th Riigikogu, 09.03.1995Ülo Nugis, who stood as a candidate in the list of Pro Patria,  was elected the President of the parliament, and Tunne Kelam  and Edgar Savisaar were elected the Vice-Presidents.

The 7th Riigikogu was convened for the first sitting on 5 October 1992 and it held its last sitting on 23 February 1995.

The mandate of this Riigikogu lasted from 30 September 1992 to 10 March 1995.

The 7th Riigikogu passed altogether 522 legislative acts, including 169 consolidated texts of Acts, 139 Acts on amendments to existing Acts, 79 Acts concerning international agreements, 24 Acts on appointment to office and 11 budgets.

Legislation

The main task of the first Riigikogu after the restoration of independence was to pass the Acts that were necessary for the implementation of constitutional institutions and more widely for the establishment of the legal order based on the Constitution. One example of that is the Government of the Republic Act, which provided for the formation of the Government and the procedure for changes in the membership of the Government and for resignation of ministers or the Government, as well as the number and structure of ministries. The work on the Citizenship Act, that provided for the conditions and procedure for the acquisition, restoration and loss of Estonian citizenship, was also of great importance.

The activities of the 7th Riigikogu in organising the relations regarding the property reform deserve a separate mention. Thus, for example, the Privatisation of Dwellings Act and the Unlawfully Expropriated Property Valuation and Compensation Act were passed.

The 7th Riigikogu passed altogether 522 legislative acts, including 169 consolidated texts of Acts, 139 Acts on amendments to existing Acts, 79 Acts concerning international agreements, 24 Acts on appointment to office and 11 budgets. In addition to that, 93 resolutions, 5 statements, one declaration and one communication were also adopted.

Up

Last updated: 16.06.2016

Feedback