Mari Kurismaa – Vaade musta munaga
1988
Õli, lõuend
SA Kunstitaristu
Mari Kurismaa (snd 1956) on arhitekti pilguga maalija ja maalija tundlikkusega arhitekt – poeetiline ja inspireeriv looja, kes on end jaganud sisearhitektuuri ja visuaalkunsti vahel. 1980.–1990. aastatel tegutses Mari Kurismaa peamiselt maalikunstnikuna ja õpetas Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri kateedris maalimist. Tema suureformaadilised maalid kujunesid sellel ajajärgul arvukatel näitustel nii pilgupüüdjateks kunstipublikule kui ka mõtte- ja kõneaineks kolleegidele. 1990. aastate lõpus pöördus ta oma loometegevuses tagasi arhitektuuri poole. Alates 2002. aastast töötab Kurismaa sisearhitektina firmas Stuudio Kurismaa OÜ ning on muu hulgas olnud muuseumide ja galeriide näituste kõrgelt hinnatud kujundaja. Mari Kurismaa on Kristjan Raua preemia laureaat (1994).
Kunstipublikuni on Mari Kurismaa looming jõudnud viimati Tallinna Kunstihoone galeriis näitusel „Korduvad mustrid“ (2021 koos Sirja-Liisa Eelmaga), 2025. aasta sügisel avatakse tema retrospektiivnäitus Kumu kunstimuuseumis.
Kurismaa geomeetrilis-metafüüsilistel maalikompositsioonidel oleks aeg justkui seiskunud. Minimalistlik ja elegantne vormimäng on lõimitud autori tundliku värvivalikuga, pakkudes vaatajale ühtaegu nii esteetilist silmarõõmu kui ka suunates teda vaimse keskendumise ja sisekaemuse poole. Mari Kurismaal on Eesti kujutava kunsti viimase poolsajandi arenguloos oma oluline missioon ja tema loomingul märgiline tähendus. Mitmetähenduslik ja visuaalselt sugestiivne „Vaade musta munaga“ (1988) pärineb Kurismaa tähelennu kõrgperioodist ning on tema omanäolise kunstnikupraktika eredaks ja iseloomulikuks näiteks.
Viimati muudetud: 23.09.2024