Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Jüri Ratas avas Toompea lossi kunstisaalis esindusliku näituse „SADA. Eesti vaibakunst täna“.

Vaata fotosid!

Ratase sõnul annab näitus värviküllase pildi Eesti vaibakunstnike loomingust. „Meie vaibakunstnikud on läbi aegade näidanud Eesti rahva tekstiilikunsti kantud ilumeelt. Meisterlik teostus loob emotsionaalse meeleolu, millest õhkub soe kodutunne. Just tugev kodutunne on aidanud hoida meie rahvast,“ ütles Ratas.

Toompea lossi kunstisaalis vaibakusnti näitus „SADA. Eesti vaibakunst täna“Projekt „SADA“ tähistab Eesti professionaalse tekstiilikunsti väärikat juubelit. Meie professionaalse tekstiilikunsti alguseks loetakse maalikunstnik Oskar Kallise tehtud rahvusromantilisi tekstiile, mille eredaks näiteks on vaip „Ussikuningas”, mis on ERM-i kogudes ning 1914. aastal asutatud Riigi Kunsttööstuskoolis naiskäsitöö eriala asutamist.

Juubeli tähistamiseks toimus 2015. aasta alguses mahukas tekstiilikunsti näitus Tallinna Kunstihoones, kus toodi vaatajate ette kaleidoskoop Eesti tekstiilikunsti klassikast kuni uudisloominguni. Märtsis oli sellele väljapanekule järg Vana- Võrumaa Kultuurikojas nimega „Sada. Eesti tekstiilikunst täna“, kus oli eksponeeritud Eesti tekstiilikunsti tänapäev.

Toompea lossi kunstisaali näitus on samuti projekti „SADA“ järg, kuhu on koondatud killuke Eesti vaibakunsti tänapäevast. Just gobeläänvaip on olnud läbi sajandi Eesti professionaalse tekstiilikunsti lipulaevaks. Näitus kinnitab veelkord, et vaibakunstil  on ka tänapäeva tekstiilikunstis väga tähtis koht.

Näitus on avatud kuni 14. juulini tööpäeviti kella 10-16.

Näitusel „SADA. Eesti vaibakunst täna“ osalevad  tekstiilikunstnikud Aet Ollisaar, Ainikki Eiskop, Ehalill Halliste, Kadi Pajupuu koos Marilyn Piirsaluga, Kaire Tali, Maasike Maasik, Mari Haavel,  Merike Männi, Peeter Kuutma, Sigrid Huik, Siiri Minka ja Tiina Puhkan. Näituse kujundajad on Kaire Tali ja Sigrid Huik.

Näitusi Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.

Huvilistel on Toompea lossi sissepääsuks vaja esitada isikut tõendav dokument.

Tagasiside