Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu hoone III korruse kunstisaalis on väljapaistva Mordva meistri Stepan Erzja elu ja loomingut tutvustav näitus.

Erinevate riikide kunstikriitikud on Stepan Erzjat nimetanud Prantsusmaal Vene Rodiniks ja Itaalias Vene Michelangeloks ning toonud esile tema suure panuse maailma 20. sajandi kunstikultuuri varamusse. Kahjuks ei ole teda kodumaal alati vääriliselt hinnatud. Nüüd on Erzja nimi saanud mordva rahvuskultuuri sümboliks ning ootab tutvustamist kogu Euroopas ja mujal maailmas.

Ersa rahvale maailmas 20. sajandil enim kuulsust toonud Stepan Erzja (kodanikunimega Stepan Nefjodov, 1876–1959) sündis Mordvas talupoja perekonnas. Ta elas ja töötas edukalt mitte ainult Venemaal, vaid ka Itaalias, Prantsusmaal, Aserbaidžaanis, Adžaarias ja Argentiinas. Argentinas veetis Erzja 23 aastat ja tõi sealt kodumaale umbes 300 taiest. Vähemalt 100 teost asub veel välismaal ja ootab äraviimist. Paljude tema skulptuuride asukoht ja saatus on aga teadmata, nagu tänini on jäänud tundmatuks ka paljud tema elu leheküljed.

Tähistades Stepan Erzja 140. sünniaastapäeva, viivad Eesti-Mordva Selts Tallinnas koostöös Eesti partneritega ja Stepan Dmitrijevitš Erzja nimeline Rahvusvaheline Kunstifond ellu kultuurhariduslikku projekti „MORDVA SKULPTOR STEPAN ERZJA JA KOGU ILMARUUM“.

Näitus jääb avatuks kuni 26. septembrini. Toompea lossi sissepääsuks ja näituse vaatamiseks tööpäevadel on vaja esitada isikut tõendav dokument.

Tagasiside