Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu näitusesaalis saab vaadata Leedu fotokunstniku Vytautas Daraškevičiuse näitust „Vabadusse. 1988–1991.”. Näitusega tähistatakse Leedu vabadusvõitluse 25. aastapäeva ning meenutatakse 1991. aasta 13. jaanuari traagilisi sündmusi.

Fotonäitusel on kajastatud Leedu taasiseseisvumise ajalugu alates Sąjūdise sünnist kuni Leedu Vabariigi rahvusvahelise tunnustamiseni, mille auks peeti miiting 1. septembril 1991.

Fotonäitusel avaldatud pildimaterjali aluseks on ajalehes „Lietuvos žinios“ avaldatud fotod 25 aasta eest samal ajal toimunud sündmustest. Fotograafi hinnangul mängis Leedu iseseisvusvõitluses suurimat rolli ühiskond oma hoiakuga. Daraškevičiuse sõnul peitus selle ainulaadse liikumise jõud mitte liidrites, vaid ühtselt ja massiliselt kaasa tulnud Leedu rahvas. Nõnda pildistaski ta inimeste nägudel lõkendanud meeleolusid – imestust, sihikindlust, lootust, rõõmu.

Leedu fotokunstnik Vytautas Daraškevičius on hetki jäädvustanud üle 40 aasta. Ta on suure osa oma tööst pühendanud Leedu etnokultuurile. Ta on korraldanud üle 20 isikunäituse ja andnud välja mitmeid fotoalbumeid.

Näituse korraldas Riigikogu Kantselei koostöös Leedu saatkonnaga. Toompea lossi sissepääsuks on tööpäevadel vaja esitada isikut tõendav dokument.

Tagasiside