Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Ludmilla Siimu maalinäitus Toompea lossi kunstisaalis

Näitus „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“

Toompea lossi III korruse kunstisaalis on 4. oktoobrini avatud näitus „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“.

Käesoleva aasta 23. augustil möödus 30 aastat Balti ketist. Molotovi-Ribbentropi pakti vastu suunatud meeleavaldusest võtsid osa kokku ligi 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedukat. Tegemist on ühe suurima rahumeelse massimeeleavaldusega maailmas, mis demonstreeris Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuspüüdlusi ning sillutasid tee Ida-Euroopa vabanemisele.

Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu poolt loodud „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“ on liigutav plakatnäitus 600 kilomeetrisest katkematust inimketist Tallinnast Riiani ja kuni Vilniuseni välja 23. augustil 1989. Keti korraldajate ja tavaliste inimeste lugudel ning piltidel põhinev näitus viib külastajad mõtlemapanevale vabadustahtest rääkivale ajaloolisele rännakule.

Eesti taasiseseisvumispäeval on Pika Hermanni torn külalistele avatud

20. augustil tähistab Riigikogu Eesti taasiseseisvumispäeva ja kutsub sel puhul kõiki huvilisi Pika Hermanni torni külastama. Torn on huvilistele avatud kella 11–18ni.

Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg.

Euroopa passimäng Kuberneri aias

Riigikogu ootab Euroopa passimängu osalejaid Kuberneri aias – see asub Riigikogu hoonest vasakul, Pika Hermanni torni all. Osavõtjaid tervitavad Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed, kes löövad passi templeid. Kohtuda on võimalik kõigi viie Riigikogu fraktsiooni esindajaga. Toimub viktoriin, mille peaauhind on ekskursioon sõpradega Pika Hermanni torni. Pakutakse ka kommi.

Riigi tasemel valimisi korraldav riigi valimisteenistus ootab passimängus osalejaid Toompea tn 1. Sealt saab osaleja passi templi, aga samuti pakutakse kommi, jagatakse valimisi tutvustavaid infomaterjale ning vastatakse hea meelega valimisteemalistele küsimustele.

Loe lähemalt Riigikogu Facebooki konto sündmuse alt https://bit.ly/2VnO8gY ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse veebilehelt http://bit.ly/2PJ6gvw.

Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni kongress (Riigikogu konverentsisaal)

Mall Nukke näitus „KolmeVärviMängud“

Kunstnik on inspiratsiooni saanud Eesti trikoloori värvide tähenduste kirjeldustest. Maalidel saab näha mänge kolmevärvilisi klaaskuulidega, puntrasse sõlmitud kangaid, musti latekskostüüme.

Mall Nukke on Eesti ja eestlusega seostuvaid maale teinud kogu oma kunstnikupõlve, mille hulka kuulub ka 2003. aastal toimunud näitus „Eesti Kuld“. Kunstikriitikud toovad esile talle omase peenekoelise muige popkultuuri sümbolnägude aadressil, mis oli üle kantud religioossetele ikoonidele. Neile omakorda lisatud sini-must-valgeid lippe ei kasutanud kunstnik aga mitte niivõrd rahvustunnet märkivate trikolooridena, vaid ühiskonnas toimuvate tendentside ja nihete sümbolina. Saavutades kergelt mängleva ja lõbusa, kuid alati glamuurse tulemuse ei muutu tema tööd irooniliseks mitte religioossete või rahvuslike ikoonide, vaid kaasaja „hulluste“ ja väärtuste suhtes.

Mall Nukke iseloomustamiseks on öeldud, et ta tuli Eesti kunsti 1990-ndatel pliiatsi ja pastelliga tehtud popkunstiga. Tema varasemad joonistused on luksuslikult värviküllased ja jõuliselt konstrueeritud. Järk-järgult jõudis ta kollaažini, millest on saanudki tema peamine töötamisviis ja sellest tulenevalt ka mõtlemisviis.

Näitus Toompea lossi kunstisaalis on avatud kuni 14. juunini. Väljapanekut saab vaadata tööpäevadel kell 10-16. Toompea lossis sisenemiseks on vaja esitada isikut tõendav dokument.

Riigilipu pidulik heiskamine Eesti Vabariigi sünnipäeval

Kava

Enn Põldroosi isikunäitus „Vahemõtted“

Enn Põldroos on üks Eesti kunstnikest, keda hinnatakse kui elavat klassikut. Ta on alates 1950. aastatest osalenud aktiivselt siinses kultuurielus, seda nii maalikunstniku, teoreetiku, kirjutaja kui ka kunstielu korraldajana. Põldroos on loonud sadu maale ja monumentaalteoseid ja alates 2000. aastatest tegeleb aktiivselt lisaks maalikunstile ka digigraafikaga. Temaatiliselt on Põldroos puudutanud nii sotsrealismi, rahvusromantismi kui ka sürrealismi, kuid kõige südamelähedasem on talle alati olnud viimane.

Kunstikriitikud on toonud esile, et Enn Põldroos on hoidnud ennast kunstniku ,ja ka kirjanikuna, väga heas vormis: peaaegu igal aastal on tal olnud isikunäitus, nüüd on Viljandis avatud kunstniku oma muuseum. Kuid erinevalt nii mõnestki teisest heas vormis klassikust, ei ole Põldroos jäänud nii-öelda oma stiili ja kujutamisvaldkonna juurde, vaid on väga tundlikult reageerinud elule endale, vanusest ja elutarkusest tulenevatele mõtisklustele, kultuurilistele sisekaemustele.

Enn Põldroos õppis Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maalikunsti ja oli seejärel õppejõud Tallinna Pedagoogilises Instituudis ja hiljem ka ERKI-s ning ka EKA-s. Aastatel 1985–1989 ja 1995–1998 oli ta Eesti Kunstnike Liidu esimees ja president. Alates 1998. aastast on Põldroos vabakutseline kunstnik. Kirjanikuna sai Põldroos avalikkuses tuntuks 2000. aastatel, 2002. aastal võitis ta romaaniga „Joonik kivi” Eesti romaanivõistlustel III koha preemia.

Põldroos on osalenud ka poliitikas, aastatel 1988–1991 kuulus ta Ülemnõukokku ja oli 1991. aasta 20. augustil üks Eesti iseseisvuse taastamise poolt hääletanuist. Samuti on Põldroos üks Rahvarinde asutajaliikmetest.

Näitust Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit koostöös Riigikogu Kantseleiga. Näitus jääb avatuks kuni 5. aprillini ja selle vaatamiseks tööpäevadel kella 10-16 tuleb hoonesse sisenemisel esitada isikut tõendav dokument.

Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili eriala üliõpilaste tekinäitus

Toompea lossi III korruse kunstisaalis on vaadata Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili eriala üliõpilaste tekinäitus. Näituse avab 15. jaanuaril kell 14.30 Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Graafik Kelli Valgu isikunäitus “Helene pärandus”

Toompea lossi kunstisaalis on avatud graafik Kelli Valgu isikunäitus “Helene pärandus”.

Kelli Valk on näituse töödes kasutanud vanaema tikitud joonistuste tegelasi, pannes nad multiplikatsioonile sarnase võttega tegutsema. Valgu meenutuste kohaselt sai tema maailm alguse vanaema Helene muinasjutumaailmast. See oli täis tähepoisse, päikese-emandat, kuuisandat, koduhaldjaid ja päkapikke, kes kõik olid kangale joonistatud ja üle tikitud. Hetkest, mil nad vaibale tikiti, nende aeg peatus. Tema meeltes liikusid nad aga edasi.

Kelli Valk on lõpetanud 1978. aastal Eesti Kunstiakadeemia graafika erialal ja on Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige.

Näitus jääb avatuks 11. jaanuarini 2019. Seda saab vaadata tööpäevadel kella 10–16. Toompea lossi sisenemisel on vaja esitada isikut tõendav dokument.