Riigikogu
Riigikogu
Пропустить навигацию

Riigikogu

Riigikogu turismi- ja kohaliku toidu toetusgrupi juhatus käsitles põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi ettekannet tänasel Eesti maaelu arengukava 2014-2020 arutelul ja ei nõustu ministri avaldusega turismi teemal. 

Toetusgrupi esimees, Reformierakonna fraktsiooni liige Imre Sooäär märkis, et maaelu arengukava eelarvejaotuses kavandatakse maaelu mitmekesistamisele mõeldud vahendeid vähendada praeguse eelarveperioodiga võrreldes 41 protsenti samal ajal, kui vahendite kogusumma kasvab. 

„Välja pakutud eelarvejaotuse tagajärjeks võib olla maaelu hääbumine,“ ütles riigikogus oma sõnavõtus Sooäär. „Maaelu mitmekesistamise meede aitab luua uusi töökohti ja toob maale ettevõtteid, teenuseid ja noori inimesi. Selle meetme sedavõrd suur vähendamine ei ole põhjendatud. Turismi positiivne mõju maapiirkonna arengule on väljaspool kahtlust, aga selle meetme alt ei toetata kaugeltki mitte ainult turismi, vaid ka muud väikeettevõtlust, mis on maal sama oluline.“ 

Sooääre sõnul ei nõustu ühendus ministri sõnavõtuga Riigikogus, kus minister Seeder ütles, et »turism Eestit rikkaks ei tee. /-/Turism on üks kõige madalama palgatasemega valdkondi, väga kõrget lisandväärtust ei anna ja teaduspõhist tööd on seal suhteliselt vähe. Nii et majutus, toitlustamine, koristamine ja teenindus, hotellindus ei ole see valdkond, mis n-ö meid jõukaks teeb.» 

Toetusgrupi aseesimees, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Annely Akkermann lisas, et majanduse mitmekesisus seisnebki selles, et kui kõik ei sobi keevitajaks või traktoristiks, siis nad võiksid sobida kokaks ja hotelliteenindajaks. „Turism tõstab riigi tuntust ja suurendab seeläbi riigis toodetud kaupade päritolumaa usaldusväärsust. Turismivaldkonda teenindavad avalikud rajatised – matkarajad, puhkekohad, pargid. Turismi tulust elatuvad kohvikud, kauplused, spaad lisavad väärtuslikke teenuseid ka kohalike elanike jaoks,“ ütles Akkermann. 

Sooäär lisas, et kaheksa Maaelu Arengukava koostamisel osalenud leidsid, et nende ettepanekutega ei ole piisavalt arvestatud, seega arutelud tasakaalustamise üle peavad jätkuma. Põllumajandusministrile tegid ühispöördumise tänavu juunis EestimaaTalupidajate Keskliit, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Keskkonnaühenduste Koda, MTÜ Eesti Noortalunikud , MTÜ Eesti Maaturism, Eesti Hoiu-Laenuühistute Liit, LEADER Foorumi eestkõneleja Merit Mikk jaMahepõllumajanduse Koostöökogu.

Riigikogu turismi ja kohaliku toidu toetusgrupp on Riigikogus üks arvukamaid koondades veerand riigikogu liikmetest kõigist erakondadest. 

Täna Riigikogus toimunud olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Eesti maaelu arengukava 2014-2020“ arutelul tegid ettekanded põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor prof Rando Värnik ja maaelukomisjoni esimees Kalvi Kõva. Arutelu algatas maaelukomisjon. 

Riigikogu turismi- ja kohaliku toidu toetusgrupi juhatuse pressiteade

Обратная связь