Riigikogu
Пропустить навигацию

Riigikogu

Riigikogu saadikuühenduse “Inimõiguste kaitseks Põhja-Kaukaasias” esimees Andres Herkel kohtus täna Riigikogu külastanud Tšetšeeni noorte delegatsiooniga, mille liikmed erinevatest Euroopa riikidest peavad Eestis mitmepäevast seminari, kus arutatakse omavahelise koostöö võimalusi ja olukorda Tšetšeenias.

Herkel andis külalistele ülevaate suhetest, mis Eesti poliitikutel kujunesid Tšetšeeni Vabariigi Itškeeria esimese presidendi Džohhar Dudajeviga, samuti Tšetšeenia küsimuse käsitlemisest rahvusvahelistes organisatsioonides, eriti Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel. Ta juhtis tähelepanu viimasele, põgenike olukorda puudutavale raportile, millest järeldub, et suur hulk inimesi ei söanda praegustes oludes kodumaale tagasi pöörduda.

Külalised, kelle hulgas oli ka viimase aasta jooksul kodumaad külastanuid, andsid ülevaate Tšetšeenia praegusest olukorrast. Noorte väitel pole probleem mitte üksnes selles, et paljud inimesed ei söanda Kadõrovi-Putini võimutandemi tõttu kodumaale naasta, vaid 85%-line töötus sunnib ka praegu inimesi kodust lahkuma. Venemaa võimuparteile valimistel antud 99%-list toetust seletasid külalised hirmu ja ulatuslike võltsingutega. Noorte sõnul on Groznõis ja teisteski asustatud punktides hakatud tänavaid nimetama Putini, Kadõrovi ja Vene armee kurikuulsate kindralite, näiteks Šamanovi,  nimedega.

Küsimusele, milline on kodumaa olukord 25 aasta pärast, vastasid külalised, et nad loodavad vabas Tšetšeenias tagasi olla juba 20 aasta pärast ja kutsuvad neile esinenud Eesti Riigikogu liikmed siis hea meelega külla.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

Обратная связь