Täna Riias toimuva 38. Balti Assamblee (BA) ja 25. Balti Nõukogu istungitel arutatakse Rail Baltica projekti, energiaturu arendamise, vesiniku perspektiivi ning Balti kõrghariduse teemadel.

BA Eesti delegatsiooni esimees Aadu Must ütles, et assambleel on alati tõsised arutelud ühist riigikaitset puudutavatel teemadel. „See ei tähenda ainult sõjalist riigikaitset, vaid ka sellega kaasnevaid valdkondi. Väga oluline on piiriülene koostöö kogu selle mahus meditsiini ja elundisiirdamise valdkonnas. Medikamentide ja üleüldse erinevate riiklike ühishangete valdkonnas, millest on olnud ka palju reaalset rahalist kasu,“ rääkis Must

Eesti võtab täna õhtul Lätilt üle BA eesistumise ja Aadu Mustast saab assamblee president. Eesti eesistumise aja prioriteetideks on Musta sõnul Balti riikide kaitse- ja julgeolekualane partnerlus, omavaheline energeetika- ja transpordiühenduste, aga samuti teaduse ja hariduse piirkondlike võrgustike väljaarendamine. „Püüdleme koostöö edendamisele mitte ainult Balti riikide vahel, vaid ka oma kaugemate parteritega,“ ütles Must.

BA Eesti delegatsiooni liige Sven Sester osales kaasjuhina energiaturu arengut ja vesiniku perspektiivi käsitlevates teemaplokkides. Tema sõnul on energiajulgeolek Balti riikides olnud väga oluline teema läbi aastate ja üliolulised on ka eri energiaallikad. „Me pöörame järjest rohkem tähelepanu võimalikele täiendavatele alternatiivsetele energiaallikatele ja tegeleme Balti riikides ühiselt sellega, kuidas luua ühishuvi eri taastuvenergia teemadega – tuuleenergiaga, hüdroenergeetikaga ja miks mitte tulevikus ka tuumaenergiaga tegelemiseks,“ ütles Sester.

Ta lisas, et tähtsa teemana olid kõne all ka vesinikuga seonduvad küsimused. „Ehk siis teemad, mis on seotud vesinikuga ja selle kasutamisega ühiskonna hüvanguks. Balti riikide ühishuvi on järjest sügavamale minna võimaliku vesiniku kasutamisega nii transpordis, aga ka muudes valdkondades,“ rääkis Sester.

Delegatsiooni liige Signe Kivi oli kaasjuht Balti riikide koostööd kõrgharidust lahkaval arutelul. Tema sõnul on BA koostöö hariduse, kultuuri ja teaduse vallas põhinenud usaldusel, partnerlusel ning on suunatud pilguga tulevikku. „Mis ei oleks rohkem tulevikku suunatud, kui haridus- ja teadusalane koostöö? Selles mõttes on väga hea meel võtta üle teatepulk ja lisada sinna mõningaid uusi aspekte. Tegin mõned nädalad tagasi siinsamas Riias ettepaneku, et me pööraksime kultuurikorralduse valdkonnas senisest suuremat tähelepanu ökoloogilisele jalajäljele. Me teame, et see teema on aktuaalne kogu maailmas ja ka kultuurivaldkonna inimesed saavad oma panuse anda. Läti ja Leedu kolleegid leidsid, et see on väga oluline teema ja Eesti võtab selle oma eesistumise üheks prioriteediks,“ rääkis Kivi.

Istungjärgul allkirjastatakse Balti Nõukogu ühisavaldus ja 38. istungjärgu lõppdokument ning võetakse vastu BA resolutsioon.

BA on kolme Balti riigi parlamendi konsultatiivne koostööorganisatsioon, mis arutab vastastikust huvi pakkuvaid küsimusi. Eestit esindab assamblees 12-liikmeline Riigikogu delegatsioon. Riia visiidil kuulusid Eesti delegatsiooni Aadu Must, Sven Sester, Signe Kivi, Urve Tiidus, Helle-Moonika Helme, Erki Savisaar, Kalvi Kõva, Marek Jürgenson, Urmas Espenberg ja Helmen Kütt

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside