Vastupanuvõitluse päeva lipuheiskamise au on Tallinna 21. kooli õpilastel
Täna hommikul, Eesti vastupanuvõitlemise päeval, heiskavad päikesetõusul Pika Hermanni torni sinimustvalge lipu Tallinna 21. kooli õpilased. Just nende kooliga on seotud aastakümnete tagune tähtis vastuhakk, et Eesti ei alistunud 1940. aasta pöördelistel päevadel hääletult võõrale võimule.
Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder peab oluliseks selle ajaloolise sündmuse tähistamist kooliõpilastele kaasamise kaudu, et hoida sündmuse tähistamise järjepidevus kindlal alusel.
“Koolinoored läksid rindele Eesti Vabadussõja raskematel hetkedel tõstes niimoodi kogu Eesti Kaitseväe võitlusmoraali. Sellega aitasid nad kindlustada võitu Vabadussõjas. Ka tänapäeva ebakindlas maailmas on oluline, et kooliõpilased mõistaksid ja tunnustaksid Eesti riigi ideaale ning oleksid valmis Eesti arengusse panustama,“ ütles Seeder.
Ajaloost on teada, et Raua tänava koolist sai 1940. aasta suvel Eesti armee sidepataljoni ajutine kodu. Just seal pidasid Eesti vabariigi sõdurid maha oma ainsa lahingu Teises maailmasõjas. Vastupanu osutas Eesti rahvas sümboolselt taas neli aastat hiljem, kui 1944. aastal taganevate Saksa okupatsioonivägede ja pealetungiva punaarmee Tallinna jõudmise eel lehvis Pika Hermanni tornis sinimustvalge lipp. Sel 22. septembril 71 aastat tagasi pidas oma viimase istungi Otto Tiefi valitsus. Selle järel algas Eesti vabaduse hoidmine paguluses.
Täna heiskavad riigilipu Alari Soikmets, Karl Rudolf Kunnas, Erik Teppan, Hendrik Malm, Markus Kuris ja Marko-Raul Peetersoo.
Tallinna 21. kooli liputoimkond on 1997. aastast tegutsev õpilasorganisatsioon, mis esitab, valvab ja kaitseb kooli lippu ja vajadusel riigilippu lähtudes Eesti lipu seadusest. Liputoimkond koosneb vabatahtlikest 10.-12. klassi noormeestest. Lipuvalve üksus on saanud vastava väljaõppe ja andnud piduliku vande. Liputoimkonnal on oma vorm.
Pärast hommikust lipuheiskamise tseremooniat kohtuvad liputoimkonna liikmed ja trummarid Riigikogu aseesimehe Helir-Valdor Seederiga ning tutvuvad Toompea lossi ja Riigikogu hoonega.
Vastupanuvõitluse ja Otto Tiefi valitsuse päeva peetakse Riigikogu otsusel riikliku tähtpäevana üheksandat aastat.
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]