Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Toomas Varek kohtus täna Toompea lossis Ukraina presidendi Viktor Juštšenkoga. Varek tänas Ukraina presidenti Riigikogu külastamise eest öeldes, et see aitab Eesti parlamendi liikmetel veelgi paremini mõista Ukrainas toimuvaid demokraatlikke muudatusi ning riigi püüdlusi Euroopa Liidu ja NATO liikmelisuse suunas. „Jälgime suure poolehoiuga demokratiseerumisprotsesse Ukrainas ning oleme kindlad, et ükskord liitute te ELi ja NATOga,” rõhutas Varek.

President Juštšenko esines täna ka kõnega Riigikogu suures saalis. Ta avaldas tänu selle eest, et 1990. aastate algul tegi Riigikogu esimesena maailma parlamentide seas avalduse, milles nimetas õigustatult genotsiidiks Ukraina rahva vastu 1932.-33. aastail nõukogude võimude poolt põhjustatud suurt näljahäda. Väga kõrgelt hindas ta Eesti parlamendi panust vaatlejate saatmisel 2004. aasta presidendivalimistele Ukrainas.

Juštšenko nimetas Eesti ja Ukraina sõbralikke, vastastikusel usaldusel ja praktilisel koostööl põhinevaid suhteid väga heaks. „Ukrainale teeb siirast heameelt Eesti edu rahvusliku taassünni, riikliku edenemise ja majanduskasvu teel. Me aplodeerime teie reformidele, mis on viinud Eesti Euroopa Liitu ja NATOsse, te olete meile suureks eeskujuks. Sooviksin anda teile ja maailmale ühtse signaali: demokraatlikud muutused Ukrainas on saanud pöördumatuks. Ukraina tsivilisatsiooniline ja geopoliitiline kuuluvus juhivad meie riiki vääramatult Euroopa Liitu ja NATOsse,” sõnas Ukraina president.

Juštšenko selgitas ka, et on algatanud Ukrainas poliitilisi jõude konsolideeriva dialoogi. Poliitiliste jõudude taktika võib olla erinev, kuid Ukraina edasiliikumise strateegia on saanud juba objektiivseks eluliseks reaalsuseks. Ta rõhutas: „Ukraina kinnitab oma vankumatuid huve: rahvuslik taassünd, demokraatia, inimõigused, majanduskasv, täisväärtuslik osalus Euroopa ja euroatlantilistes institutsioonides.”

Kõne lõpus toonitas Ukraina riigipea, et Eesti ja Ukraina on kindlad partnerid, kes arendavad edasi partnerluse ja solidaarsuse dialoogi.

Riigikogu pressitalitus

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagasiside