Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Toomas Varek kohtus täna Toompea lossis Islandi Vabariigi peaministri Geir H. Haarde’ga. Sõbralikus vestluses meenutati aegu 15 aastat tagasi, mil Island 22. augustil 1991 esimese riigina tunnustas Eesti taasiseseisvust. Samuti kõneldi parlamentidevahelisest koostööst, Eesti ja Islandi suhetest, energia ja keskkonna aktuaalsetest probleemidest, Islandi hoiakutest Euroopa Liidu ja eurotsooni suhtes, ning teistel teemadel.
 
Osutades, et äsja tähistasid Eesti, Läti ja Leedu oma taasiseseisvumist, tänas Varek veel kord Islandit Eesti tunnustamise eest, kinnitades, et veel nüüdki teeb see fakt Eesti inimestel südame soojaks. Vareki sõnul on tal hea meel, et Eesti ja Islandi sõprus ja koostöö süveneb, viidates muuhulgas Põhjala ja Balti riikide koostööle NB8 grupis ja Läänemeremaade Nõukogus. Eesti poolelt tõstis Varek esile Ukraina ja Gruusia abistamist erinevate koostööprogrammide kaudu.
 
Geir H. Haarde omalt poolt osutas, et Islandi parlamendi kauaaegse liikmena oli ta toona osaline Eesti tunnustamisel. Haarde kinnitusel on ta Eesti parlamenti külastanud ka varem 1992. aastal. Alates sellest ajast on Riigikogu ta sõnul põhjalikult muutunud ja renoveeritud, nii nagu Eesti elu on uuenenud sisuliselt. Haarde rõhutas, et kõige olulisem on see, kuidas Eesti on oma võimalusi kasutanud, ja tema arvates on meie majandusnäitajad muljetavaldavad.
 
Veel kõnelesid pooled keskkonna ja energeetikateemadel. Varek peatus muuhulgas põlevkivi kasutamise problemaatikal ja osutas, et see on valdkond, milles järgmisel kevadel valitav Riigikogu peab kindlasti oma seisukohad välja kujundama. Ka osutas Varek sellele, et Eesti keskkond on iseseisvusajal, millega lõppes nõukogulik suurtootmine põllumajanduses, muutunud oluliselt puhtamaks. Selle kinnituseks on ta sõnul Eesti veekogudesse taasilmunud konnad ja sellega kaasnev kurgede rohkus.
 
Kohtumisel viibinud väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa tõstatas küsimuse Islandi hoiakutest Euroopa Liitu ja eurotsooni. Geir H. Haarde kinnitusel on Islandi majanduskasv kiire ja hetkel pole Islandi ühinemine Euroopa Liiduga kuigi populaarne. Eurotsooniga liitumist takistab ta hinnangul aga Islandi krooni suur kõikumine ja kohatine ebastabiilsus.
 
Lisaks eelnevale vahetasid pooled mõtteid Eesti ja Islandi poliitilisest korraldusest, peatudes põgusalt ka omavalitsuste temaatikal.
 
Peale Toomas Vareki osalesid tänasel kohtumisel ka Riigikogu aseesimees Maret Maripuu ja Riigikogu IPU delegatsiooni president Raivo Järvi.
 
Riigikogu pressitalitus
Ülo Mattheus, 631 6352
 
Tagasiside