Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ees esines tuleva aasta riigieelarve ja tänavuse aasta lisaeelarve üleandmisel poliitilise avaldusega peaminister Andrus Ansip. Tuleva aasta riigieelarve tulude maht on 96,3 miljardit ning kulude maht 93,6 miljardit krooni.

Ansip ütles, et uus valitsusliit jätkab veendunult konservatiivset eelarvepoliitikat. „Just see, et oleme suutnud oma riigi rahanduse korras hoida, on üks peamisi tegureid, mis on teinud Eesti majanduskeskkonna usaldusväärseks ja sedavõrd kiire majandusarengu võimalikuks,” rõhutas peaminister.

”Kui eelmisel aastal samal ajal tundsime heameelt esmakordselt meie riigi ajaloos tubli ülejäägiga ehk 1,1 miljardi krooniga plussi planeeritud eelarvest, siis täna valitsuse poolt riigikogule üleantud eelnõu näeb ette 2008. aasta riigieelarves ligi 2,7 miljardi krooni suuruse ülejäägi,” selgitas Ansip.

Kokku on valitsussektori eelarve ülejäägiks kavandatud 3,6 miljardit krooni ehk 1,3% SKP-st. See on täpselt sama suur maht, kui planeeriti 2008. aastaks juba eelmisel sügisel Euroopa Komisjonile esitatud konvergentsiprogrammis. „Ma usun, et me leidsime mõistliku tasakaalu säästmise ja investeerimise vahel,” märkis peaminister.

2007. aasta lisaeelarve tulude maht on 6,2 miljardit ja kulude maht 2,7 miljardit krooni. „3,5 miljardit, see tähendab ligi 60%  eelarve ülelaekumistest suunatakse reservidesse,” ütles Ansip. Valitsus on lisaeelarve kokkupanekul arvestanud, et lisaeelarve kulud ei õhutaks takka sisenõudlust ja tarbimisbuumi Eesti turul. Valitsussektori ülejäägiks 2007. aastal on kavandatud 2,4% SKP-st,
mis on pool protsendipunkti kõrgem kevadises riigi eelarvestrateegias planeeritud 1,9%-st. Lisaeelarve suurim kuluartikkel on eraldised Haigekassale, 1,09 miljardit krooni. Esimesel juulil toimunud pensionitõusu katteks soovib valitsus eraldada täiendavad 537 miljonit krooni.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside