Väliskomisjonis arutati valimiseelset olukorda Valgevenes
Väliskomisjon pidas täna avalikku istungit, millel käsitleti valimiseelset olukorda Valgevenes. Istungit juhtis komisjoni aseesimees Marko Mihkelson, kes tegi ettepaneku kaaluda Riigikogus Valgevene demokraatlikke arenguid toetava avalduse tegemist veel enne sealseid 19. märtsi presidendivalimisi. Mihkelson rõhutas demokraatlike protsesside toetamise tähtsust: „Seni on Eestis rohkem tähelepanu pööratud arengutele Gruusias, Moldovas ja Ukrainas, kuigi Valgevene asub meile geograafiliselt palju lähemal ning sealsed muutused omavad suurt tähendust piirkonnale tervikuna.” Samas toonitas Mihkelson, et Eesti ootus Valgevene suhtes ei saa piirduda ainult eelseisvate presidendivalmistega.
Istungi peakülaliseks oli Valgevene opositsiooni ühise presidendikandidaadi Aleksander Milinkeviczi esindaja Euroopa Liidus Jan Czurylowicz. Tema sõnul Valgevenes, kus eiratakse demokraatiat, inimõigusi ning kodanike poliitilisi vabadusi, on siiski suudetud opositsioonikandidaadi toetuseks koguda 200 000 häält. „See on olnud 5000 inimese ennastsalgav töö, mille jooksul käidi ukselt-uksele, selgitati demokraatlikke väärtusi ning opositsioonikandidaadi programmi ja kuigi inimesed teadsid, et allkirja andmine võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi, ei kartnud nad seda teha,” nentis ta. Lähenevate presidendivalimiste eel on Czurylowicz`i sõnul kõige olulisem see, et valimised oleksid võimalikult vabad ja ausad ning sellega seoses loodetakse välisvaatlejate abile. „Kuid sõltumata valimise tulemustest, jätkame me oma tööd Valgevene demokraatia arendamisel,” rõhutas ta.
Istungil esinesid sõnavõttudega ka Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee poliitikakomitee Valgevene allkomitee esimees Andres Herkel, välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna peadirektor Raul Mälk ja MTÜ Avatud Vabariik esindaja Jevgeni Kirshtafovitsh.
Riigikogu pressitalitus
Kateriin Leini, 631 6353