Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Hiinas Rahvavabariigis visiidil olev Riigikogu väliskomisjoni delegatsioon kohtus täna Hiina Rahvakongressi väliskomisjoni aseesimehe Qi Xuchun’i ja teiste väliskomisjoni liikmetega. Kohtumisel keskenduti kahepoolsetele suhetele ning Hiina ja Euroopa Liidu koostööperspektiividele. Eraldi peatuti Tallinna ja Ningbo sadamate koostöövõimalustel.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser rõhutas kohtumisel parlamentaarse diplomaatia olulisust riikidevahelistes suhetes ning avaldas lootust, et Eesti ja Hiina majandus- ja kultuurisuhted tugevnevad tulevikus veelgi.
 
Pikemalt käsitleti kohtumisel ülemaailmse majanduskriisi mõjusid, aga ka sellest tulenevaid võimalusi. Qi Xushun tutvustas Riigikogu liikmetele Hiina samme majanduskriisi mõjude leevendamisel ja väljendas lootust, et Hiina saavutab käesoleval aastal eesmärgiks seatud kaheksaprotsendilise majanduskasvu.
 
Qi Xushun rõhutas, et Euroopa Liidu ja Hiina suhted peavad rajanema teineteise huvide respekteerimisele. Sven Mikser märkis, et lisaks huvidele rajaneb Euroopa Liit ka ühistele väärtustele, mille hulka kuuluvad demokraatia, õigusriiklus ning inim- ja vähemuste õigused. Mikseri sõnul on avameelne dialoog Euroopa Liidu ja Hiina vahel neis küsimustes vastastiku kasulike suhete jaoks oluline. Kohtumisel käsitleti veel ettevalmistusi Kopenhaageni kliimakonverentsiks ja Aasia regiooni julgeolekut.
 
Üleilmse majanduskriisi mõjudest ja Eesti-Hiina majanduskoostöö väljavaadetest räägiti ka Riigikogu väliskomisjoni delegatsiooni eilsel kohtumisel Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee välissuhete osakonna ministri Wang Jiarui’ga. Kohtutmisel Hiina Rahvakongressi alalise komitee aseesimehe Yan Junqi´ga olid põhiteemadeks haridus- ja kultuurisuhted ning parlamentide vaheliste kontaktide tihendamine. Hiina rahvusvaheliste suhete instituudi esindajatega toimunud arutelul keskenduti Hiina poliitikale regionaalsete pingekollete – Põhja-Korea, Afganistani, Pakistani – suhtes.
 
Väliskomisjoni delegatsioon külastas ka China Ocean Shipping (Group) Company (COSCO) peakorterit, kus kohtus kontserni asepresidendi ja Rahvakongressi väliskomisjoni aseesimehe Zhang Fusheng’iga. COSCO on maailma juhtivaid laevanduse, logistika ning laevaehituskontserne.
 
Visiit jätkub Ningbos ja Šanghais, kus kohtutakse piirkondade rahvakongresside esindajatega ning külastatakse erinevaid ettevõtteid.
 
Riigikogu väliskomisjoni delegatsiooni kuuluvad komisjoni esimees Sven Mikser, liikmed Ivi Eenmaa, Valdur Lahtvee, Marko Mihkelson ja Toomas Varek.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside