Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni liikmed võtsid tänasel istungil vastu Euroopa Liidu ja NATO ühtsust ning liikmesriikide vahelist solidaarsust toetava avalduse.

„Euroopa Liidu ja NATO ühtsus aitab kriisi kergemini ületada

Kujunenud olukord on Euroopa Liidule ning selle liikmesriikidele tema ajaloo jooksul üheks suurimaks väljakutseks. Riigikogu väliskomisjonil on hea meel märkida, et Euroopa Liit ning selle institutsioonid on viimastel nädalatel tajunud kriisi sügavust ja suurendanud oma aktiivsust ning otsustavust COVID-19 koroonaviiruse leviku ja selle tagajärgedega võitlemisel.

Peame õigeks ja toetame Euroopa Liidu ühiseid pingutusi rahvatervise, teadusuuringute, majanduse ja teistes antud kriisi seisukohast kriitilistes valdkondades. Me tervitame Põhja-Makedooniat kui NATO uut liikmesriiki ja rõhutame avatud uste poliitika olulisust nii Euroopa Liidu kui NATO elujõulisuse tagamisel.

Eestile on Euroopa Liidu ja NATO liikmesus asendamatu nii julgeoleku kui majanduse arengu seisukohast. Läänemaailma väärtusruumi kaitse peab olema täna liitlaste prioriteet. Väärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdõiguslikkuse, õigusriigi põhimõtte ning inimõiguste kaitse on erakordselt oluline. Euroopa Liit peab ühiselt vastu seisma kõigile katsetele kasutada erakorralist olukorda oma kodanike vabaduste ja õiguste piiramiseks.

Eesti on Euroopa Liidu ja NATOga liitumisest saadik olnud usaldusväärne ja konstruktiivne liikmesriik ja koostööpartner ning soovime seda olla ka tulevikus. Käesolev väljakutse on kõigile meie partneritele ja liitlastele keeruline, kuid tuginedes tugevatele atlandiülestele suhetele on läbi ühiste pingutuste ja koordineeritud koostöö raskused kiiremini ületatavad.“

Enne avalduse vastuvõtmist kuulas komisjon tänasel istungil veel Eesti suursaadiku Tiina Intelmanni ülevaadet eriolukorra meetmetest Ühendkuningriigis, Eesti alalise esindaja ÜRO juures Sven Jürgensoni ülevaadet Eesti tegevusest ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikmena ning Eesti suursaadiku Kristi Karelsohni ülevaadet olukorrast Ungaris.

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 6316456, 53310789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside