Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon jätkas teisipäeval visiiti Türgi Vabariigis. Ankaras toimunud kohtumistel keskenduti peamiselt Türgi ühinemisprotsessile Euroopa Liiduga, samuti arutati arenguid regioonis ning kõne all olid ka Türgi sisepoliitikat puudutavaid teemad. 

Kohtumisel Türgi Rahvusassamblee väliskomisjoniga kinnitas komisjoni esimees Murat Mercan, et protsess Türgi ühinemiseks Euroopa Liiduga peab jätkuma, kuigi see esitab riigile mitmeid väljakutseid ning Türgi ühinemine Euroopa Liiduga ei saa olema lähemate aastate küsimus. 

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser rõhutas kohtumisel, et Euroopa Liiduga ühinemine peab sõltuma üksnes Türgi suutlikkusest täita liikmesuse kriteeriume ja et liidu liikmesriigid ei tohiks Türgi teele veeretada kunstlikke takistusi. „Eesti toetab Türgi püüdlusi, kuna me usume, et Türgil on Euroopa Liidule väga palju pakkuda,“ kinnitas Mikser. 

Kohtumisel Türgi välisministri Ali Babacaniga olid jutuks energiajulgeolek ja olukord Lõuna-Kaukaasia regioonis. Välisminister Babacan rõhutas, et Türgi peab oluliseks Euroopa riikide energiatarnete mitmekesisuse tagamist. Kommenteerides pingeid Gruusia ja Venemaa suhetes kinnitas Babacan, et Türgi toetab tingimusteta Gruusia territoriaalset terviklikkust. 

Väliskomisjoni delegatsioon kohtus ka Türgi Rahvusassamblee asespiikri Nevzat Pakdiliga ja Türgi Rahvusassamblees äsja moodustatud Türgi-Eesti sõprusrühma esimehe Özlem Türkönega

Teisipäeval asetas Riigikogu delegatsioon pärja Türgi Vabariigi rajaja Mustafa Kemal Atatürki mälestuseks rajatud mausoleumis. Väliskomisjoni visiidi Ankaras lõpetas kohtumine Euraasia Strateegiliste Uuringute Keskuses.  

Kolmapäeval jätkub visiit Istanbulis, kus on kavas kohtumised äriringkondade ja ühiskondlike organisatsioonide esindajatega. 

Väliskomisjoni delegatsiooni kuuluvad lisaks Mikserile komisjoni liikmed Raivo Järvi, Valdur Lahtvee ja Marko Mihkelson

Lisainfo väliskomisjoni nõunik Ivar Mölder, telefon 56652173 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside