Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Riigikogu väliskomisjoni kohtumisel OSCE rahvusvähemuste ülemvoliniku Rolf Ekéusega tõstatasid komisjoni esimees Enn Eesmaa ja kohtumisel osalenud komisjoni liige Toomas Alatalu Venemaa rahvusvähemuste teema.

Komisjoni liikmed viitasid probleemidele, mis seotud Mari Eli Vabariigi, Tšetšeenia, kuid ka Korjakkia ja Burjaatiaga. Enn Eesmaa juhtis Ekéuse tähelepanu Eesti huvile eriti soome-ugri rahvaste käekäigu vastu ja osutas sellele, et Riigikogu liikmed tegelevad aktiivselt selle teemaga erinevates parlamentaarsetes assambleedes.

Ekéuse sõnul on ta Venemaa rahvusvähemuste teemaga tegelenud suhteliselt vähe. Tema väitel on sageli tegemist pigem poliitiliste ja julgeolekuküsimuste kui rahvusprobleemidega. Tšetšeenia puhul tõdes ta, et on raske eristada, millal on tegemist rahvusküsimuse ja millal terrorismiga. Ekéuse väitel on rahvusvähemuste ülemvoliniku ülesanne tegeleda pigem konfliktide ennetamise, kui sõjalistesse konfliktidesse sekkumisega.

Seoses tuleval nädalal toimuva väliskomisjoni visiidiga Serbia ja Montenegrosse tundis Eesmaa huvi ülemvoliniku arvamuse kohta riigis. Vastates komisjoni liikmete küsimustele Kosovo kohta viitas Ekéus huvipakkuvale olukorrale, kus jätkuvalt on üleval küsimus, kas Kosovo rahvusvähemuste kaitsest rääkides tuleks tegeleda albaanlaste või serblastega. Ekéus pidas oluliseks suhelda mõlema kogukonna esindajatega.

Kõneldes Ekéuse poolt tõstatatud Eesti siseprobleemide teemal, mis seotud venekeelse elanikkonnaga, osutas Eesmaa selle elanikkonnagrupi üha suuremale integreerumisele.

“Hea näide integratsioonist on Riigikogu, kus esindatud parteide hulgas on ka palju venekeelseid saadikud, kes on väga hästi ära õppinud eesti keele. Samas on rahvustunnusele tuginevad vene parteid oma toetuspinna kaotanud ja Eesti poliitikast peaaegu taandunud,” tõdes Eesmaa.

Väliskomisjoni liige Sergei Ivanov selgitas pikemalt teemasid, mis seotud venekeelse hariduse ja kultuuriga. Ekéuse sõnul on haridustemaatika ja venekeelsete keskkoolide kavandatav üleminek osalisele eestikeelsele õppele tema peamine tähelepanuobjekt.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside