Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

1.-5.novembrini toimunud visiidi käigus kohtus väliskomisjoni delegatsioon Serbia ja Montenegro liirtiigi parlamendi aseesimehe ja väliskomisjoni liikmetega ning välisministriga.

Samuti toimusid kohtumised Belgradis Serbia vabariigi tasemel, sealhulgas Serbia parlamendi väliskomisjoni liikmetega. Lisaks külastas väliskomisjoni delegatsioon Podgoricat, kus kohtuti Montenegro esindajatega: parlamendi aseesimehe, väliskomisjoni, kaitsekomisjoni ja majanduskomisjoni liikmetega ning välisministriga.

Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa märkis, et Riigikogu delegatsiooni visiit toimus Serbia ja Montenegro jaoks olulisel ajal, kuna kuu aega tagasi algasid Euroopa Liidu ning Serbia ja Montenegro läbirääkimised stabilisatsiooni- ja assotsiatsioonilepingu sõlmimiseks. “See on oluline samm Serbia ja Montenegro pikemaajalise eesmärgi saavutmisel – ühinemisel Euroopa Liiduga,” lisas Eesmaa.

Serbia ja Montenegro liitriigi pädevusse kuuluvad välispoliitika ja kaitsepoliitika küsimused, samuti inimõigused ja välis- ning sisemajanduse teemad. Ülejäänud valdkonnad on vabariikide pädevuses.

Nii Belgradis kui ka Podgoricas toimunud kohtumistel rõhutasid vastuvõtjad, et Eesti kogemus Euroopa Liiduga ühinemisel on oluline. Samas kinnitati, et Serbia ja Montenegro ühinemine Euroopa Liiduga on nende riikide elanike kindel valik olenemata sellest, kas jätkatakse liitriigina või (järgmisel aastal Montenegros toimuva referendumi järel) kahe iseseisva riigina.

Erinevate kohtumiste käigus olid kõne all Serbia ja Montenegro majandusküsimused, sealhulgas erastamisega seotud teemad. Arutati ka Kosovo staatuse küsimuse lahendamist. Visiidi käigus märgiti korduvalt parlamentaarse diplomaatia tähtsust oma seisukohtade selgitamisel ja informatsiooni jagamisel.

Riigikogu väliskomisjoni delegatsiooni kuulusid komisjoni esimees Enn Eesmaa ja komisjoni liige Janno Reiljan, delegatsiooni saatis Eesti suursaadik Serbias ja Montenegros Mart Laanemäe.

Lisainformatsioon: väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa, 631 6460.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside