Väliskomisjonide juhid 15 riigist ja Euroopa Parlamendist tegid ühisavalduse, kus nimetasid Gruusia parlamendis vastu võetud niinimetatud välisagentide seadust demokraatiat õõnestavaks ning avaldasid toetust Gruusia rahvale, kes on rahumeelse vastupanu kaudu näidanud oma pühendumust demokraatlikele väärtustele.

„Hoolimata sõprade ja liitlaste korduvatest mureavaldustest on Gruusia parlament astunud ärevusttekitava ja repressiivse sammu, mis õõnestab demokraatiat ja on vastuolus riigi väljakuulutatud eesmärgiga lõimuda läänega,“ ütlesid väliskomisjonide juhid, kelle sõnul on parlamendi roll kajastada oma rahva tahet, samas kui grusiinid on selle Kremli mõjul algatatud seaduse üheselt tagasi lükanud, sest see ei sobi kokku nende identiteedi, euroopalike väärtuste ja demokraatlike põhimõtetega. „Lihtsamalt öeldes peegeldab see niinimetatud välisagentide seadus Vladimir Putini poliitikat, kes jätkab 20 protsendi Gruusia territooriumi ebaseaduslikku okupeerimist.“

Komisjonide juhid märkisid, et mainekad Gruusia organisatsioonid, nagu Transparency International, Rahvusvaheline Õiglaste Valimiste ja Demokraatia Ühing ja Gruusia Noorte Juristide Liit, etendavad otsustavat rolli Gruusia teel euroatlantilise integratsiooni suunas. „Kõnealune seadus on vastuolus nende väärikate püüdlustega ning kujutab endast otsest rünnakut kodanikuühiskonna ja sõltumatu meedia vastu, mis on iga demokraatliku riigi alustalad. Ameerika Ühendriigid ja Euroopa jätkavad nende toetamist, sest nende juhtiv roll ja arusaam Gruusia tulevikust on näide tõelisest patriotismist, mis on teravas vastuolus 84 parlamendiliikmega, kes [teisipäevasel] hääletusel liitusid Venemaaga,“ ütlesid nad.

Väliskomisjonide juhid kinnitasid, et ei hülga iialgi Gruusia rahvast, kes on rahumeelse vastupanu kaudu vapralt näidanud oma vankumatut pühendumust demokraatlikele väärtustele. „Samuti ei kõhkle me võtmast vastutusele neid, kes vastutavad selle Venemaa eeskujul vastu võetud seaduse kehtestamise ja vägivallatute meeleavaldajate vastu suunatud jõhkra rünnaku eest, mille taga on ka Bidzina Ivanišvili ja tema käsilased. Gruusia rahvale kinnitame me: te ei ole üksi,“ lisasid nad.

Avaldusega on ühinenud väliskomisjonide juhid Ameerika Ühendriikide, Belgia, Eesti, Iirimaa, Islandi, Itaalia, Leedu, Läti, Norra, Poola, Saksamaa, Soome, Tšehhi, Ukraina ja Ühendkuningriigi parlamendist ning Euroopa Parlamendist. Eestist kirjutas avaldusele alla Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside