Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Balti parlamentide väliskomisjonide esimehed rõhutavad kirjas Ameerika Ühendriikide kolleegidele, et tuleb tegutseda ühtse rindena, eesmärgiga seista vastu Nord Stream 2 gaasijuhtme lõpuleviimisele ja toetamaks Euroopa energiajulgeolekut.

„Ajalugu on näidanud, et Venemaa kasutab oma energiaeksporti survemehhanismina naaberriikide vastu. Gaasijuhe suurendab Euroopa energiasõltuvust, mis omakorda nõrgestab Euroopa vastupanu pahatahtlikule mõjutustegevusele,“ rääkis Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson. „Projekti lõpuleviimine annab Venemaale veel ühe võimaluse Ukraina kui olulise energiatransiidiriigi tähtsuse kahandamiseks ning riigi survestamiseks,“ lisas ta.

Väliskomisjonide esimehed toonitavad kirjas USA Esindajatekoja väliskomisjoni esimehele Gregory Meeksile ning vabariiklaste esindajale komisjonis Michael McCaul’ile, et Eesti, Läti ja Leedu ning enamik teisi Euroopa riike, nagu ka Euroopa Parlament, on korduvalt kutsunud Euroopa Liitu peatama Nord Stream 2 projekti. „Kui projekt viiakse lõpule vastavalt plaanidele, on Venemaa taaskord tõestanud, et läänemaailma põhimõtteid ja väärtusi on võimalik lörtsida ja raha eest maha müüa,“ märgivad allakirjutanud.

„NATO idatiiva riikidena oleme kindlalt veendunud vajaduses töötada käsikäes Ameerika Ühendriikidega, et kaitsta meie ühiseid väärtusi ja tugevdada Atlandi-üleseid sidemeid Euroopa ja USA vahel. Samuti näeme vajadust ja võimalust koostööks Gruusia, aga ka Ukraina, Moldova ja Valgevene rahva aitamisel nende demokraatiale ja jõukusele suunatud püüdluste saavutamisel,“ mainitakse kirjas. „Me peame üheskoos seisma vastu Venemaa püüetele hoida neid riike oma „huvisfääris“ sellega, et kultiveeritake usaldamatust demokraatlike institutsioonide suhtes ja püütakse lüüa mõrasid Atlandi-ülestesse suhetesse.“

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni, Läti Seimi väliskomisjoni esimehe Rihards Kolsi ning Leedu Seimi väliskomisjoni esimehe Žygimantas Pavilionise kirja ingliskeelne täistekst.

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 6316456, 53310789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside