Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti, Läti ja Leedu parlamentide väliskomisjonide esimehed kutsuvad ühisavalduses Venemaa ametivõime üles Aleksei Navalnõi viivitamatult ja tingimuseta vabastama ning tagama tema turvalisuse.

„Meie, Eesti, Läti ja Leedu parlamendi väliskomisjonide esimehed, mõistame hukka Aleksei Navalnõi kinnipidamise Venemaa ametivõimude poolt pärast tema naasmist Venemaale kui Venemaa ametivõimude ilmselge järjekordse katse vaigistada opositsiooni ja kriitilisi hääli. Venemaa ametivõimud peavad hr Navalnõi viivitamatult ja tingimusteta vabastama ning tagama tema turvalisuse.

Venemaa on rahvusvaheliste kohustuste alusel kohustatud järgima õigusriigi põhimõtteid ja kaitsma kodanikuõigusi ning poliitiliste vastaste kinnipidamine on vastuolus rahvusvaheliste kohustustega, mille Venemaa on endale võtnud, sealhulgas Euroopa Nõukogu kaudu. Hr Aleksei Navalnõi langes Venemaa territooriumil põlastusväärse kuriteo – mürgitamiskatse – ohvriks, milleks kasutati Venemaal välja töötatud sõjaväelise kvaliteediga Novitšoki rühma kuuluvat närvimürki; seda on kinnitanud ka Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon. Nimetatud kuritegude uurimise asemel on Venemaa ametivõimud järjekordselt otsustanud võtta Aleksei Navalnõilt võimaluse kasutada oma inimõigust sõnavabadusele.

Kordame uuesti üleskutset Venemaa ametivõimudele avada Navalnõi mürgitamise kriminaaluurimine ja tagada, et kõik, kes selle eest vastutavad, tuuakse kohtu ette ja nende üle mõistetakse õiglaselt kohut. Kutsume Venemaa ametivõime üles viivitamatult vabastama Aleksei Navalnõi ning lõpetama oma poliitilise tagakiusamise ja hirmutamise kampaania režiimi kriitikute vastu.

Tehes nendest tõsiasjadest vajalikud järeldused, kutsume oma Euroopa partnereid ja parlamentaarseid ühendusi (sealhulgas ENPAt) Venemaa ebademokraatlikke tegutsemisviise kiiresti ja jõuliselt hukka mõistma ning kaaluma täiendavaid sanktsioone nende vastu, kes vastutavad hr Navalnõi ebaseadusliku kinnipidamise eest.“

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa, Leedu Seimi väliskomisjoni esimehe Žygimantas Pavilionise ning Läti Seimi väliskomisjoni esimehe Rihards Kolsi avalduse täistekst.

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 6316456, 53310789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside