Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Poola, Prantsusmaa, Ukraina, Itaalia, Hispaania, Hollandi, Belgia, Ameerika Ühendriikide, Saksamaa Liitvabariigi ning Ühendkuningriigi parlamentide väliskomisjonide esimehed tegid ühisavalduse Leedu toetuseks seoses poliitiliselt motiveeritud migratsioonisurvega.

Avaldusega väljendavad väliskomisjonide juhid Leedule tugevat transatlantilist solidaarsust.

„Meie, oma riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed, mõistame sõnaselgelt hukka inimkaubanduse ohvriks langenud migrantide kasutamise Lukašenka režiimi poolt naaberriikide kahjustamiseks. Kõige kaitsetumate inimeste kasutamine mõjutusvahendina poliitilises vaidluses on häbiväärne ja võrreldav õhupiraatlusega, mille tunnistajaks me tänavu mais olime.

Katse survestada migrante ületama Leedu piiri on kuritegelik ja ebainimlik tegu, mille eesmärgiks on õõnestada Leedu rahva solidaarsustunnet ja toetust Valgevene inimeste vastu, kes ihkavad vabadust ja ei tunnista mulluseid võltsitud tulemustega valimisi. See on uus ja kuritahtlik rünnak Euroopa Liidu liikmesriigi ja NATO liitlase vastu. Sellele tuleks reageerida solidaarselt ning riikide, Euroopa ja atlandiülesel tasemel.

Kutsume üles keelama Valgevenesse lende, millega seoses on kahtlus, et neid kasutatakse riigi korraldatud inimkaubanduseks.

Kutsume üles kehtestama sanktsioone nende vastu, kes on seotud selle riikidevahelisi piire ületava riiklikult korraldatud inimkaubandusega, ja seda juhtiva Lukašenka režiimi vastu.

Kutsume üles võtma ühise kohustuse lõpetada inimkaubandus üle Euroopa Liidu piiride, sealhulgas toetama Frontex’it, piirihalduse ja viisade rahastut, Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiametit ning muid riiklikke ja rahvusvahelisi ametkondi, mis saaksid aidata Leedut või teisi riike, mis on selle Lukašenka režiimi korraldatud mittetavapärase rünnaku sihtmärgiks.

Kutsume E´uroopa Liitu ja NATOt üles esitama ühiseid avaldusi Iraagile, Türgile ja mis tahes muule riigile, mida Lukašenka režiim kasutab migrantide kuritarvitamiseks ja mõjutusvahendiks muutmiseks, kutsudes neid sellist tegevust lõpetama ning kaitsma nende inimeste väärikust, kelle õigusi rikutakse.“

Avaldus on avatud liitumiseks. Avaldusele on praegu alla kirjutanud:

Pavel Fischer, Senat, esimees, Tšehhi Vabariik

Ondřej Veselý, Saadikutekoda, esimees, Tšehhi Vabariik

Marko Mihkelson, esimees, Eesti

Christian Cambon, Senat, esimees, Prantsusmaa

Jean-Louis Bourlanges, Rahvuskogu, esimees, Prantsusmaa

Norbert Röttgen, Bundestag, esimees, Saksamaa

Charlie Flanagan, Esindajatekoda, esimees, Iirimaa

Rihards Kols, esimees, Läti

Žygimantas Pavilionis, esimees, Leedu

Bogdan Klich, Senat, esimees, Poola

Marek Kuchcinski, Seim, esimees, Poola

Oleksandr Merezhko, esimees, Ukraina

Tom Tugendhat, MP, esimees, Ühendkuningriik

Bob Menendez, Senat, esimees, USA

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

 

 

 

Tagasiside