Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjon tutvus Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) läbi viidud uuringuga Eesti välisteenistuse tugevdamise teemal. Uuring toob välja, et Eesti välispoliitika vajab pikemaajaliste huvide täpsemat määratlemist ja lisaks julgeolekupoliitikale senisest suurema tähelepanu osutamist välismajandusküsimustele.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul on Eesti välispoliitika olnud konsensuslik ja selle pinnalt on Eesti väikeriigina edukas olnud. „Maailma muutumine on samas aga kiire ja nõuab Eestilt välispoliitika strateegiliste eesmärkide selgemat sõnastamist,“ ütles Mihkelson. „Valminud uuring on heaks sisendiks väliskomisjoni algatatud poliitilisele debatile, mille eesmärgiks on välisteenistuse ja laiemalt Eesti rahvusvahelise võimekuse tugevdamine.“

Mihkelsoni sõnul kavatseb komisjon jätkata täiendavate kuulamistega ning võttes arvesse ka täna esitletud uuringut, jõuda omapoolsete ettepanekuteni.

Komisjoni liige Barbi Pilvre tõi esile Riigikogu tähtsuse välispoliitiliste teemade käsitlemisel. Ka uuring toob välja, et Eesti välispoliitiliste huvide ja pikaajaliste eesmärkide sõnastamiseks tuleb alustada laiapindset arutelu, kuhu on kaasatud Riigikogus esindatud erakonnad, pädevad ministeeriumid ja sihtasutused, Vabariigi President, mõttekojad, akadeemilised organisatsioonid ning erasektor. Samuti märgitakse uuringus, et Riigikogu erakonnad võiksid kokku leppida välisteenistuse pikaajaliste eelarveliste vajaduste stabiilses rahastamises.

Komisjonile tutvustas uuringut Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. Uuring keskendub välisteenistuse vastavusele Eesti välispoliitika eesmärkide elluviimisele ning lõppastmes välisteenistuse tugevdamisele. Sellega saab tutvuda Riigikogu veebilehel

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside