Riigikogu konverentsisaalis toimus täna väliskomisjoni eestvedamisel avalik seminar „Arktika Nõukogu – miks me vaatlejaks kandideerime?“, kus kõneldi Eesti Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse taotluse teemal. 

Väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa sõnul on komisjon Arktika teemasid järjepidevalt ja regulaarselt käsitlenud. Ta meenutas, et möödunud sügisistungjärgul arutas väliskomisjon Euroopa Liidu Arktika-poliitika uuendamise seisukohti ning sai esimese ülevaate Eesti Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse taotlusest. „Eestil on pikk kogemus Arktika ja polaaralade uurimisel ning seega ka pädevus sisuliselt panustada Arktika Nõukogu töösse. Vaatlejaliikme staatus oleks märkimisväärne võimalus nii Eesti teadlastele kui ka meie kaubandus- ja majandustegevuse arendamiseks,“ märkis ta.

Seminari avasõnades tõstis Eesmaa esile väliskomisjoni tellitud ja käesoleva aasta kevadel valmivat uuringut Eesti huvidest ja võimalustest seoses globaalsete arengutega Arktikas järgneval kümnendil. Uuringuga soovitakse saada ekspertide hinnangut mitmetele Arktikaga seotud küsimustele, sealhulgas majandustegevuse, keskkonnamuutuste, julgeoleku, teadus- ja arendustegevuse ning põlisrahvaste olukorraga seotud teemadel.

Väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson rõhutas, et Eesti jaoks on Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse puhul olulise väärtusega võimalus arendada tihedamat koostööd Põhjala riikidega. Ta kinnitas, et komisjon jätkab teema põhjaliku käsitlemisega ning ootab uuringu valmimist.

Mihkelson lisas, et seminar juhatas sisse mitmetest Arktika-teemalistest üritustest koosneva Välisministeeriumi Arktika kuu, mis võiks päädida Eesti vaatlejastaatusega Arktika Nõukogus.

Ettekannetega esinesid Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer, kes kõneles Eesti võimalustest ja huvidest seoses Arktika Nõukoguga ning Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere, kes rääkis Arktika võtmerollist ja kliimamuutustest. Eesti Polaaruuringute komisjoni esimees Rein Vaikmäe tutvustas kuulajatele Euroopa Liidu Arktika poliitikat, Tartu Ülikooli etnoloogia kaasprofessor Aimar Ventsel Arktika uurimist sotsiaal- ja humanitaarteaduste vallas ning majandusekspert Raivo Vare Arktikaga seotud võimalusi majandus- ja transpordivaldkonnas.

Avaliku seminari videosalvestist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 6316456, 53310789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside