Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni kohtumisel Soome Eduskunta väliskomisjoniga keskenduti Balti regiooni julgeolekuteemade kõrval majanduskoostööle ja transpordiühendustele, mis ühendaks Põhja meretee kaudu Euroopa ja Aasia.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul Eesti-Soome kahepoolsed suhted väga head. „Hindame kõrgelt Soome panust partnerina nii Põhja-Balti koostöös ja Euroopa Liidus kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides. Maailmas pole teist nii erilist suhet, kui see on Eesti ja Soome vahel,“ ütles Mihkelson.

Rääkides transpordiühendustest ütles Mihkelson, et Põhja-Balti regioon võib kujuneda kogu Aasiale huvitavaks ühendusteeks nii kaubandust kui ka näiteks turismi silmas pidades.

„Põhja-Jäämeri muutub üha enam laevatatavaks ja see võimaldab luua oluliselt lühema kaubatee Aasiast Euroopasse. Võimalik raudteevõrgustik Kirkenesist läbi Soome lõunasse asetab idee Helsingi-Tallinna tunnelist ja vaidlused Rail Baltica teemadel täiesti uude valgusesse,“ ütles Mihkelson.

Eduskunta väliskomisjoni esimees Matti Vanhanen tõi välja, et Põhja-Jäämereni ulatuv raudtee parandaks Soome logistilist positsiooni ja ligipääsetavust ning pakuks Soome kaubaveole alternatiivset marsruuti. Tema sõnul tuleb ka Helsingi-Tallinna tunnelit vaadata palju laiemalt kui ainult kahe linna vahelist projekti.

Komisjonide kohtumisel räägiti, et Soome on koostöös Norraga tegemas tasuvusuuringuid Kirkenesi ühendamiseks rahvusvahelise raudteevõrgustikuga. Selleks kavatseb Soome ehitada umbes 500 kilomeetri pikkuse raudteelõigu Kirkenesi ja Rovaniemi vahele, mis omakorda võimaldaks luua läbi kavandatava Helsingi-Tallinna tunneli ja Rail Baltica ühenduse Aasial Euroopaga.

Kohtumisel räägiti ka laiemalt majanduskoostööst ja väliskaubandusest ning Euroopa Liidule erandite taotlemist kaubavahetuses USAga. Samuti puudutati Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust, sellega kaasnevaid mõjusid ja piirküsimust Põhja-Iirimaaga. Kohtumisel käsitleti ka presidendivalimisi Venemaal ja edasisi suhteid ühise naabriga.

Kohtumisest võtsid osa väliskomisjoni liikmed Barbi Pilvre, Maire Aunaste, Oudekki Loone ja Henn Põlluaas.

Kohtumise fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside