Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni eilsel ühisel väljasõiduistungil Ämari lennuväebaasi koos Soome Eduskunta väliskomisjoniga keskenduti julgeolekuolukorrale Läänemere regioonis, Euroopa Liidu tegevusele seoses rändekriisiga ning terrorismivastasele võitlusele.

Väliskomisjoni esimees Sven Mikser rõhutas, et Euroopa Liidu välispiiride kaitsmine ja põgenike registreerimine on rändekriisi ohjamiseks hädavajalik, kuid kõigi pagulaste kohtlemine julgeolekuriskina on ebaõiglane ja kontraproduktiivne.

Mikser märkis, et täna ei ole Eesti põgenike jaoks iseäranis atraktiivne sihtriik, kuid meie Euroopa Liidu partnerid on silmitsi väljakutsetega, mis võivad seada ohtu Schengeni leppe tuleviku ja Euroopa-sisese isikute vaba liikumise ning sellised arengud võivad saada tõsiseks julgeolekuohuks ka Eestile. „Need on väljakutsed, millega toimetulemiseks on vaja Euroopa Liidu solidaarsust ja ühtsust,“ ütles Mikser.

Komisjoni liikme Henn Põlluaasa sõnul võib Schengeni viisasüsteem laguneda kui praegune olukord jätkub ja Euroopa Liit kiiresti midagi ette ei võta.

Soome parlamendi välisasjade komitee liikme Erkki Tuomioja sõnul on kõigi liikmesriikide huvides, et Euroopa riikidel oleksid ühesed arusaamad piiriküsimustes. Ta rõhutas Soome Punase Rist ja vabatahtlike rolli enam kui 30 000 tänavu riiki saabunud pagulase vastuvõtmisel. Tema sõnul ei ole tegemist majanduspõgenikega, enamus neist on Iraagist, aga kui nad läbivad edukalt integreerumisprogrammid, loodetakse neist abi majanduse edendamisel.

Välisasjade komitee esimees Antti Kaikkonen ütles, et igale põgenikule rahvusvahelise kaitse andmine otsustatakse individuaalselt. Seoses ISISe tegevusega Euroopas on ka Soome ühiskonnas kahtlused, et põgenike hulgas võib olla terroriste.

Väliskomisjoni liikmed vastasid ka Soome kolleegide küsimustele seoses Eesti-Vene piirlepingu ratifitseerimisega.

Ämari lennuväebaasist andis ülevaate Jaak Tarien. Komisjonide liikmed tutvusid ka NATO Balti õhuturbe missiooniga, mida hetkel teostab Ämarist Saksamaa.

Väljasõiduistungil osalesid väliskomisjoni esimees Sven Mikser, liikmed Anne Sulling, Keit Pentus-Rosimannus, Juhan Parts, Eerik-Niiles Kross ja Henn Põlluaas.

Tarien tutvustab Ämari baasi

Tarien tutvustab Ämari baasi

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside