Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson osaleb Põhja- ja Baltimaade (NB8) parlamentide väliskomisjoni esimeeste kohtumisel Norras Bergenis, kus vaagitakse erinevaid rahvusvahelise julgeoleku probleeme alates Afganistani olukorrast kuni toidu varustuskindluse ja ookeanide olukorrani.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul oli seekordsel kohtumisel esimese teemana kõne alla olukord Afganistanis. „USA ja liitlaste väed on pikka aega Afganistani kriisi aidanud ohjes hoida, tõkestada seal terrorismi levikut ning tegelenud Afganistani julgeolekujõudude väljaõpetamise ja toetamisega,“ rääkis Mihkelson. „Nüüd aga võib USA presidendi eeldatav kava lahkuda Afganistanist tuua kaasa ettenägematud tagajärjed. Püüame Põhja-ja Baltimaade kolleegidega kujundada ühtse arusaama edasise tegevuse osas.“

Vastuvõtjariik Norra tutvustas eile külalistele ka oma välispoliitika eesmärke. Samuti räägiti globaalsest toidujulgeolekust ja ookeanide säästvast majandamisest. Mihkelsoni sõnul kerkib globaalne toiduga kindlustatus üha enam esile, sest maailma rahvastik kasvab ja juba praegu on toiduga varustatus teatud piirkondades ebakindel.

„Väga oluline on iga riigi jaoks hoida isevarustatust strateegilistes toiduvaldkondades nagu piima-, liha-, kala- ja teraviljasektoris, kuid üheskoos peame tagama ka ikalduste või sõjalistes või majanduspoliitilistes kriisides kannatavate riikide toiduga varustatuse,“ ütles Mihkelson.

Ookeanide säästvast majandamisest rääkides tõi Mihkelson esile ebaseadusliku kalapüügi, piraatluse, kliimamuutused ja merereostuse, mis ohustavad ookeanide seisundit. „Bergenis toimuval kohtumisel otsisime kolleegidega lahendusi, mida teha, et tagada kogu maailmas ohutud, turvalised, puhtad ning tootlikud mered ja ookeanid, mis on meie kliima reguleerijad, kindlustavad meid toidu ja puhta õhuga, aga on ka majanduskasvu mootoriks,“ rääkis Mihkelson.

Täna jätkub visiit Austevolli mereuuringute instituudi külastusega.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside