Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni delegatsioon kohtus Washingtonis Ameerika Ühendriikide Senati ja Esindajatekoja liikmete, välis- ja kaitseministeeriumide ning Valge Maja esindajatega, kellega kõneldi Balti riikide julgeoleku tugevdamisest ning võimalustest, kuidas hoida ära julgeolekukriisi süvenemist meie regioonis.

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul ei oleks saanud visiidiks olla paremat aega kui praegu, mil nii Ameerika Ühendriikide Senatis kui ka Esindajatekojas käivad arutelud järgmise aasta kaitse-eelarve üle. Ühe keskse teemana kõneldi kohtumistel seega Balti Julgeolekuinitsiatiivi eelarvepaketist ehk kaitseabist Balti riikidele. Mihkelson rõhutas, et äärmiselt oluline on initsiatiivi vähemalt samal määral jätkumine või toetuse kasvamine, mis aitaks täita võtmelünkasid meie kaitseplaneerimises.

Samuti tõstis Mihkelson esile viimaseid arenguid Ukraina piirialadel. „Hetkel on äärmiselt oluline näidata NATO liitlaste ühtsust – seisame Ukraina selja taga ning oleme valmis ukrainlasi aitama reaalse kaitsevõimekusega,“ sõnas väliskomisjoni esimees. „Olukord seoses Venemaa võimaliku sõjalise tegevuse laienemisega Ukraina vastu on vaieldamatult kriitiline. Rünnak Ukraina pihta on aga rünnak meie kõigi, demokraatlike riikide pihta,“ lisas ta.

Komisjoni liikme Indrek Saare sõnul andis visiit kinnitust sellest, et murettekitavad julgeolekuarengud meie regioonis panevad muretsema ka Eesti kõige olulisemat liitlast Ameerika Ühendriike. „Kohtumised kinnitasid, et meie mure on jagatud ning ameeriklased mõistavad kaitseabi olulisust Eestile ja teistele Balti riikidele,“ rääkis ta. Samuti oli Saare sõnul arutelude keskmes see, kuidas järgmisel aastal väärikalt tähistada 100 aasta möödumist diplomaatiliste suhete loomisest Ameerika Ühendriikide ja Balti riikide vahel.

Väliskomisjoni delegatsiooni kuulusid esimees Marko Mihkelson ning komisjoni liikmed Indrek Saar, Maria Jufereva-Skuratovski ja Raivo Tamm.

Kohtumiste fotod

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside