Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjon sai täna ülevaate Eesti aukonsulite võrgustikust ja kavandatavatest muudatustest, mis on osa komisjoni algatatud kuulamistest Eesti välisteenistuse tugevdamiseks.

„Eestil on üle maailma ligi 200 aukonsulit, mis on muljetavaldav arv,“ ütles komisjoni esimees Marko Mihkelson. „Komisjoni liikmetel on olnud välislähetustel võimalus kohtuda erinevate aukonsulitega ja me oleme kogenud, et nende hulgas on väga erineva taseme ja võimekusega inimesi, kes võtavad oma kohustusi erinevalt.“

„Aukonsulite roll peaks olema ennekõike majanduskontaktide loomine lisaks sellele, et nad aitavad Eesti kodanike konsulaarküsimustes,“ ütles Mihkelson. „Lihtne on mõõta passide väljastamist ja konsulaarabi juhtumeid, kuid praegu tundub, et aukonsulid on seni vähem kasutatud ressurss majanduskoostöö arendamisel.“

Mihkelsoni sõnul on väliskomisjon sel aastal pööranud tähelepanu välisteenistuse võrgustiku toimimisele ja tugevdamisele. „Praegu näeme kui laiali ja harali on välismajanduspoliitika kujundamine. Siin tuleb leida võimalusi, et koostööd erinevate ametkondade vahel parandada ja välismajanduspoliitika koondada ühtse juhtimise alla,“ ütles Mihkelson.

Komisjoni liikme Henn Põlluaasa sõnul ei saa eesmärk olla lihtsalt mehhaaniline aukonsulite arvu suurendamine, vaid neil peab olema konkreetne roll Eesti esindamisel nii diplomaatilises, majandus- kui muudes sfäärides.

„Peame oskama kasutada nende potentsiaali ja võimekust Eestile kõige suuremat kasu tooval viisil, mis tagaks ka Eesti parima nähtavuse kõikjal. Sealjuures on väga oluline suurendada nende sidusust ja koordineeritud koostööd Välisministeeriumiga,“ ütles Põlluaas.

Komisjon soovis saada ülevaadet kui hästi on aukonsulid informeeritud ja kuidas nad Eesti välisteenistuses osalevad. Komisjonile selgitati, et välisministeerium on aukonsulite ülesandeid ümber vaatamas ja senise konsulaarabi osutamise kõrval pööratakse tulevikus suuremat tähelepanu välismajanduse ja väliskaubanduse arendamisele. Selgitusi jagasid välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa ja konsulaarabi büroo lauaülem Katrin Moon-Farouk.

Oktoobri seisuga on Eestil ligi 200 aukonsulit 86 riigis. Enamus aukonsulitest ehk 60 protsenti paikneb Euroopas, sellel järgnevad Põhja-Ameerika ja Aasia 12 protsendiga.  

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside