Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon pidas täna videoistungi Ukraina parlamendi väliskomisjoni kolleegidega, kes andsid ülevaate hetkeolukorrast riigis ning palusid humanitaarabi, toetust tsiviilelanike evakueerimisel ning rahvusvahelist tuge lennukeelutsooni kehtestamiseks Ukraina linnade kohal.

Komisjonile andsid ülevaate Ukraina parlamendi väliskomisjoni esimees Oleksandr Merezhko ja liige Mariia Ionova. Nad ütlesid, et Ukraina vajab Euroopa Liidu, NATO ja ÜRO riikide toetust, et sulgeda õhuruum Ukraina suuremate linnade kohal ja palusid selle saavutamiseks kõikide riikide diplomaatilist toetust.

Komisjoni esimees Marko Mihkelson kinnitas, et rahvusvaheline abi Ukrainale kasvab tundidega. „Seda ei oleks isegi veel 10 päeva varem ette kujutanud, aga praegu surve kasvab, olukord muutub tundidega ja toetajaid tuleb juurde. Samuti on loota, et see mõjutab ka rahvusvahelisi organisatsioone nagu Punast Rist, kes hetkel pole olnud suutelised tagama humanitaartoetust Venemaa pommirünnakute alla jäänud linnades,“ ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul kinnitati komisjoni liikmetele, et Vene sõjavägi on ümber piiranud mitmed linnad nagu Harkiv, Sumõ, Tšernihiv, Herson, Mariupol ning on alustanud valimatult elurajoonide pommitamist. „Inimesed on tänaval ja karjuvad sõduritele, et need on meie tänavad, see on meie linn, minge minema,“ vahendas ta Ionova sõnu.

Mihkelsoni sõnul oli dramaatiline kuulda Ukraina kolleegide kirjeldusi Venemaa sõjakuritegudest, kuid samas on Ukraina armee ja elanikud täis võitlusvaimu ega alistu.

„Meie Ukraina kolleegid palusid avalda survet kõigile Euroopa riikidele, et nad ei müüks Venemaale kütust,“ sõnas komisjoni aseesimees Mihhail Lotman. Ta lisas, et samal ajal vajab Ukraina ise kütust, et tsiviilelanikke evakueerida, humanitaarabi laiali jagada ning sõjategevuse piirkonda relvastust viia.

Veel palusid ukrainlased Lotmani sõnul abi võitluseks Venemaa propagandaga. Samuti märkisid nad, et Venemaa šantažeerib Euroopat tuumajaamade ohuga.

Mihkelsoni sõnul rääkisid Ukraina kolleegid, et Putinil on võimatu Ukrainas võimule saada, sest Ukraina rahvas on võitlusvaimu täis ja vaja oleks miljoneid Vene sõjaväelasi, et saavutada Ukraina üle püsiv kontroll.

Ühtlasi palusid Ukraina kolleegid mõjutada Punast Risti ja OSCE-d, et nad turvaksid ja aitaksid evakueerida linnadest lapsi ja naisi. Praegu on Punane Rist keeldunud töötamast piirkondades, mida pommitatakse. Kriitilise tähtsusega on ravimite ja humanitaarabi jõudmine linnadesse, kus seda vajatakse. Praegu on varud küll Ukraina lääne osas olemas, kuid neid ei saa kohale toimetada.

Istungil osalenud väliskomisjoni liikmete sõnul töötavad lääneriigid selle nimel, et ükski sõjakuritegu ei jääks karistuseta. „Poliitilisel tasandil töötame nii Euroopa Liidu kui NATO tasemel, et ühtsust hoida ja Ukrainat toetada,“ kinnitas Mihkelson. „Me mõistame täielikult Ukraina olukorda. Venemaa sõdib kogu maailma rahu vastu praegu vahendeid valimata,“ ütles Mihkelson ja lisas: „Selles lootusetus sõjas ei võida Putini režiim mitte kunagi.“

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
tel 631 6356, 515 3903
e-post [email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside