Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjon kuulas täna ära Riigikogu välisdelegatsioonide tegevuse ülevaated ja tunnustas nende tööd Eesti esindamisel ja välissuhtlusel.

Komisjoni esimees Sven Mikser avaldas tunnustust välisdelegatsioonide tööle. Tema sõnul soosib väliskomisjon kui Eestit esindavad saadikud pürgivad organisatsioonides raportööride kohtadele või komiteede juhtorganistesse.

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko tõi esile eelseisva Eesti eesistumise perioodi tänavu maist novembrini, mille prioriteedid on laste õigused, sooline võrdõiguslikkus, inimõigused ja õigusriik internetis.

Vahemeremaade Liidu Parlamentaarse Assamblee (VLPA) Eesti delegatsiooni tegevusest andis ülevaate delegatsiooni esimees Imre Sooäär. Tema sõnul on arusaadavalt keskendutud Vahemere põgenikekriisile lahenduste otsimisele.

„Eesti on põgenikekriisi valguses tähelepanu juhtinud, et see ei ole ainus kriisikolle ja tähelepanu tuleks pöörata ka Ukrainas toimuvale,“ ütles Sooäär. Ta lisas, et Eesti initsiatiiv on seotud „Teeme ära!“ kampaania viimisega Vahemereliidu maadesse, mis on tema sõnul ka ainus teema, millega saab kõik liikmesriigid ühe laua taha kokku tuua.

Ülevaates OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni tegevusest rõhutas delegatsiooni esimees Mart Nutt, et päevakorra dikteerib maailmas toimuv ja seetõttu on viimastel istungjärkudel valitsevad teemad Venemaa ja Ukraina konflikt, migratsioonikriis ja olukord Lähis-Idas.

Valimisvaatluste kohta ütles Nutt, et Eesti osaleb parlamendi ja presidendivalimiste vaatamisel peamiselt veel välja kujunemata demokraatiaga riikidesse. Ta tõi delegatsiooni töös esile ka Põhja ja Baltimaade koostööd (NB8).

Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni juht Helmen Kütt rääkis positiivsest tagasisidest Eesti kohta, mida ta on kohtumistel kogenud. Eelseisvatest teemadest tõi Kütt esile noorte hääle demokraatias.

Balti Assamblee (BA) Eesti delegatsiooni esimees Helir-Valdor Seeder ütles teisipäeval antud ülevaates, et 25 aastat toiminud koostöövorm on ennast igati õigustanud ja vajalik. Tema sõnul on Läti ja Leedu valmis kaasa tulema Eesti ettepanekul sisse viidava muudatusega, et komiteed oleks seotud alaliste komisjonidega. „Sellega on muutunud koostöö kvaliteetsemaks ja kompetentsemaks, samad inimesed tegelevad rahvusparlamentide juures samade teemadega, millega nad Balti Assamblee komiteedes tegelevad,“ ütles Seeder.

NATO Parlamentaarse assamblee delegatsiooni esimees Ants Laaneots annab delegatsiooni tööst ülevaate 26. jaanuaril.

Välispoliitika arutelu olulise tähtsusega riikliku küsimusena toimub Riigikogus 11. veebruaril.

Fotod istungilt.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside