Ida-Aasia visiiti lõpetav Riigikogu väliskomisjoni delegatsioon rõhutas Taipeis toimunud kohtumistel, et demokraatlike ühiskondade koostöö on möödapääsmatu, et maailma autokraatiate ohu eest hoida.

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul on visiit ajalooline, kuna tegu on esimese korraga, mil väliskomisjon on Taiwanil visiidil. „Kui vaadata Eesti ja Taiwani suhteid viimaste aastate jooksul, siis on näha, et erinevatel tasemetel koostöö on märgatavalt tihenenud,“ ütles ta ning lisas, et hea märk suhetest on ka see, et president Lai Ching-tega kohtumine, mis pidi toimuma eile, mil Taiwani laastanud taifuun Kong-rey sulges kogu saare, ei jäänud ära, vaid tõsteti tänasele.

Lisaks presidendile kohtusid saadikud Taipeis Taiwani asevälisministri Tien Chung-kwangi, Rahvusliku Julgeolekunõukogu peasekretäri Joseph Wu, asepeasekretäri Lin Fei-fani ning suurima opositsioonipartei Kuomintang juhi Eric Chuga. Samuti oli komisjoni delegatsioonil kohtumine Euroopa julgeolekupoliitikaga tegelevas mõttekojas, mis avas esimese Euroopa mõttekojana 2022. aasta algul Taiwanil oma esinduse. Visiidi käigus külastavad saadikud veel ka Kinmeni saari.

Väliskomisjoni liikmed alustasid Ida-Aasia visiiti Korea Vabariigis, kus nad kohtusid Rahvusassamblee asespiikri Lee Hak-youngi, ühinemisministri Kim Yung-ho ja Välisministeeriumi aseministriga majanduskoostöö alal Kim Hee-sangiga. Delegatsioon külastas Soulis Euroopa Liidu esindust, Ukraina suursaatkonda ja Soongsili Ülikooli ning kohtus mitmete mõttekodade ja kaitsetööstusettevõtte Hanwha Aerospace esindajatega. Saadikud käisid ka Eesti saatkonnas, kohtusid Eesti ettevõtluskeskuses kohalike eestlastega ning külastasid demilitariseeritud tsooni.

Lisaks Mihkelsonile osalevad visiidil väliskomisjoni liikmed Ester Karuse, Henn Põlluaas ja Luisa Rõivas. Taiwanil ühines delegatsiooniga ka Eerik-Niiles Kross.

Väliskomisjon on hoidnud Aasia regioonis toimuvat juba aastaid tähelepanu all. 2011. aastal alustas komisjon Aasia strateegia kuulamisi, mille põhjal valmis aasta hiljem raport „Eesti võimalused ja huvid Aasias aastani 2025“.

Fotod visiidist

Lisainfo ja kommentaarid:
Marko Mihkelson, +372 514 1442

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside