Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon otsustas tänasel istungil saata muudetud sõnastuses täiskogu ette Riigikogu 84 liikme esitatud avalduse eelnõu Venemaa sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas.

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul vajab Venemaa relvajõudude ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevus Ukraina vastases sõjalises agressioonis selget hinnangut genotsiidina. „Ukraina rahva vastu toime pandud süstemaatilisi ja massilisi kuritegusid tuleb rahvusvahelises koostöös uurida ja süüdlased vastutusele võtta. Venemaa survestamiseks on vaja veelgi karmistada sanktsioone ja anda Ukrainale senisest ulatuslikumat abi,“ ütles ta.

Avalduse eelnõu kohaselt tunnistab Riigikogu Venemaa relvajõudude ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevuse Ukraina rahva vastaseks genotsiidiaktiks ning kutsub sama tegema ka teiste riikide parlamente ja rahvusvahelisi organisatsioone. Samuti kutsub Riigikogu eelnõu kohaselt toetama Venemaa kuritegude uurimist ja süüdlaste vastutusele võtmist ning selleks riikide koostöös rahvusvahelise kohtu loomist.

Ka kutsub Riigikogu eelnõu kohaselt maailma riike viivitamata karmistama sanktsioone Venemaa vastu, sealhulgas eranditeta peatama energiakandjate kaubanduse Venemaaga, ning suurendama sõjalist ja kriitilise tähtsusega humanitaarabi Ukrainale. Riigikogu avaldab eelnõu kohaselt austust Ukraina rahvale tema võitluses vabaduse eest, mälestab langenuid ja leinab ohvreid.

Riigikogu 84 liikme esitatud Riigikogu avalduse „Venemaa Föderatsiooni sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas“ eelnõu (584 AE) jõuab muudetud kujul Riigikogu täiskogu ette neljapäeval toimuval täiendaval istungil, mis algab 30 minutit pärast korralise istungi lõppu. Eelnõu arutatakse ühel lugemisel.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside