Väliskomisjoni kuulas tänasel erakorralisel istungil ära õiguskantsler Ülle Madise õigusliku selgituse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta ning vaatas läbi Riigikogu avalduse eelnõule viie fraktsiooni esitatud 15 muudatusettepanekut.

Komisjon kiitis 7 poolt- ja 3 vastuhäälega heaks avalduse eelnõu muudetud teksti ja saatis aruteluks täiskogu täiendavale istungile esmaspäeval, 26. novembril.

Komisjoni esimees Marko Mihkelson rõhutas, et väliskomisjon on ränderaamistikuga seonduvat käsitlenud vastutustundlikult ja ka avalduse eelnõu menetlemine möödus vaatamata erinevatele seisukohtadele argumentidele keskendudes. „Komisjoni initsiatiivil alanud parlamentaarne arutelu on näidanud, kui oluline on kõigekülgselt analüüsida globaalseid rändeprobleeme ning seda, kuidas Eesti saaks rahvusvahelises koostöös kaitsta nii enda suveräänseid õigusi kui ka osaleda lahenduste leidmisel,“ ütles Mihkelson. „Nende arutelude põhjal tundub mulle, et Eesti vajab eraldi migratsioonistrateegiat.“

Komisjoni liikme Oudekki Loone sõnul on see ajalooliselt oluline hetk, kus Riigikogu arutab aktiivselt tõsiste välispoliitiliste küsimuste üle. „Arutasime läbi mured ja probleemid, mis on viimastel nädalatel olnud seoses ränderaamistikuga avalikkuse tähelepanu all,“ ütles Loone. „See on hea praktika ja need arutelud võimaldavad näidata, et jälgime ühiskonna diskussiooni.“ Ta avaldas lootust, et Riigikogu on ka edaspidi aktiivne Eesti välispoliitika kujundamisel.

Riigikogu avalduse „ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta” eelnõule (758AE) esitasid muudatusettepankud Isamaa, Reformierakonna, Vabaerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon.

Toetust leidis Vabaerakonna fraktsiooni ettepanek, mille kohaselt Riigikogu rõhutab eraldi ränderaamistikus esiletoodud iga riigi õigust kujundada oma rändepoliitika ise. Samuti toetas komisjon kahte Vabaerakonna fraktsiooni ja ühte Reformierakonna fraktsiooni sõnastuslikku ettepanekut.

Komisjon toetas Reformierakonna fraktsiooni ettepanekut sõnastada avalduses üheselt, et globaalse ränderaamistikuga liitumise üle otsustaks valitsus. Sarnase ettepaneku tegi ka Vabaerakonna fraktsioon, mida komisjon toetas sisuliselt.

Komisjon lisas avaldusele Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni ettepanekul viite välissuhtlemisseaduse sättele, mis reguleerib valitsuse pädevust esineda välissuhtlemisalaste avalduste, deklaratsioonide ja pöördumistega või ühineda nendega.

Õiguskantsler Ülle Madise tutvustas komisjonile sõltumatut õiguslikku hinnangut. Ta tõi välja viis aspekti ja kinnitas, et ÜRO dokument ei ole välisleping ning ei ole riikidele õiguslikult siduv.

Välisminister Sven Mikser nõustus täielikult õiguskantsleri hinnanguga, et tegemist ei ole õiguslikult siduva dokumendiga.

Avalduse eelnõu tutvustas komisjonile algatajate esindajana komisjoni liige Barbi Pilvre.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside