Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon pidas täna ühise videoistung Rootsi parlamendi Riksdagi väliskomisjoniga, et arutada Euroopa Liidu riikide ette kerkinud probleeme ning vahetada arvamusi regionaalset julgeolekut puudutavates küsimustes. Kohtumise käigus rõhutati, et ühenduse ees seisvate väljakutsetega toime tulemiseks on võimalik vaid ühine tegutsemine.

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul tuleb Lääneriikidel senisest enam teha ühtsuse nimel koostööd ja seda nii Euroopas kui ka transatlantilistes suhetes. „Transatlantilised suhted omandavad järjest tähtsamat rolli,“ rääkis Mihkelson. „Seetõttu peab ka Euroopa olema suhetes Ameerika Ühendriikidega aktiivsem. Euroopas tulen koostööd tuleb teha piiriületuse korraldamisest kuni julgeoleku tagamiseni.“

Kahe komisjoni ühisistungil arutati Venemaa üha agressiivsemat käitumist nii naaberriikide kui ka oma kodanikuühiskonna suhtes ning tõstatati vajadus uute ja karmimate sanktsioonide kehtestamiseks. „Venemaa mõjutab Lääneriike hübriidsõja vahenditega,“ rääkis Mihkelson. „Et sellele vastu seista ja takistada korrumpeerunud rahadega Venemaa mõjutustegevuse rahastamist, peame olema ühtsed ja kehtestama sanktsioonid oligarhide vastu, kes rahastavad diktaatoreid.“  

Mihkelson kõneles kohtumisel ka Hiina kasvavast mõjust maailma välispoliitikas ning andis ülevaate Eesti eesistumisest ÜRO Julgeolekunõukogus.

Komisjoni aseesimees Mihhail Lotman kõneles Valgevene poliitilisest olukorrast. Ta tõi välja, et Valgevene on Venemaa mõjusfääris ja tugeva kontrolli all. „Kumbki poole ei armasta teine teist, kuid sümbioos on ilmselge,“ ütles Lotman.

Pooled vahetasid kaugtöö kogemusi COVID-19 pandeemia ajal ning jagasid informatsiooni vaktsineerimise olukorrast, nakatunute kahanemise trendist ning inimestele vaba liikumise taastamisest. Rootsi pool andis ülevaate OSCE eesistumise perioodist 2021. aastal.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside