Väliskomisjon arutas raporti eelnõu valimistesse sekkumise tõrjumisest
Riigikogu väliskomisjon arutas tänasel istungil komisjoni raporti eelnõu, mis käsitleb valimistesse sekkumist ja selleks kavandatavaid vastumeetmeid ja ettepanekuid.
Raporti koostaja väliskomisjoni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus kirjeldas välist sekkumist valimistesse rünnakuna kodanike õiguse vastu valida vabalt oma esindajad ning otsustada oma riikide edasine tee.
“Valimiste väline mõjutamine ja eelistuste kujunemisse sekkumine on saanud relvaks, mida kasutatakse konkreetse riigi juhtimise vastu umbusu tekitamiseks, demokraatliku riigikorralduse diskrediteerimiseks, üldise usaldamatuse õhkkonna loomiseks, sisemiste pingete eskaleerimiseks, lõhede võimendamiseks,“ rääkis Pentus-Rosimannus.
“Järgmisel aastal on Eestis kahed valimised ja teades rünnakuid teiste riikide valimiste vastu, oleks ohtlik arvata, et Eesti on ainuke riik Euroopas, kus valimistesse ei üritata sekkuda,“ ütles Pentus-Rosimannus. Tema sõnul on tark ohtu tõsiselt võtta ja tõrjumiseks valmis olla.
Väliskomisjoni aseesimehe sõnul on Eestil hea tehniline valmisolek elektroonilise valimissüsteemi kaitsmiseks, aga sekkumine ei tähenda tingimata seda, et keegi proovib füüsiliselt või elektrooniliselt valimistulemusi muuta.
„Valimistesse sekkumine võib toimuda ka läbi info-operatsioonide, liba-teabekampaaniate, konkreetse inimese vastu suunatud diskrediteerimiskampaania kaudu, tundliku elektroonilise informatsiooni või poliitikute omavahelise elektroonilise arutelu varastamise ja hilisema lekitamise kaudu,“ loetles Pentus-Rosimannus tehnikaid, mida on varem kasutatud mitmes teises Euroopa Liidu riigis.
Komisjonis arutati ka ettepanekut selleteemalise rahvusvahelise koostöö organiseerimiseks kuivõrd rünnete muster on kõikides riikides sarnane. Seetõttu leiti, et vajalik on koostöö- ja infovahetusvõrgustik valimis-eelse teabepesu vastaste praktikate vahetamiseks ning regulatsioonide ühtlustamiseks.
Väliskomisjoni raport valimistesse sekkumise tõrjumise teemal valmib uuel aastal.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]